5 najlepszych gier planszowych dla każdego!

gra monopol

Gry planszowe mają tradycję sięgającą setek lat. Już nasi dawni przodkowie odkryli, że połączenie rozrywki, kontaktu z drugim człowiekiem i wysiłku intelektualnego to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Dziś coraz więcej domów kultury i kawiarni oferuje ludziom kąciki gier planszowych, z których można korzystać wraz ze swoim towarzystwem. Poza klasycznymi pozycjami, co roku dochodzi co najmniej kilkanaście premier nowych planszówek, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka gier planszowych, które pochłoną każdego.

1. Dolina Królików to gra familijna, która w wielkim uproszczeniu sama dotyczy rodziny, jest więc idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi, które chcą razem spędzić pełen wrażeń czas. Gra przenosi nas na początek wiosny, kiedy cała dolina ożywa, a tytułowe króliki postanawiają powiększyć swoje rodziny. W oryginalnym pudełku znajdziemy planszę przedstawiającą ogródek, karty poszczególnych królików, znacznik pierwszego gracza, żetony, znaczniki pozostałych graczy i pozycji oraz kości. Cała zabawa polega na tym, aby wypełniać misje z Karty Lasu i przy okazji stworzyć jak największą rodzinkę królików.

2. Vudu to gra, która gwarantuje świetną zabawę, ogrom śmiechu i trudny do przewidzenia finał rozgrywki. Każdy z graczy na samym początku musi rzucić kośćmi i w ten sposób wyposażyć się w pulę swoich kart. Na grę składają się pionki, karty klątw, karty wiecznych klątw, artefakty, kartę celu oraz laleczkę voodoo. Plansza i jej meta wcale nie są najważniejszymi elementami gry. To, co wyróżnia Vudu, od innych gier to przede wszystkim możliwość rzucania klątw na przeciwników. Może nią być na przykład klątwa polegająca na tym, że przeciwnik podczas każdej rundy będzie musiał na wstępie zapiać jak kogut albo przemawiać jak arystokrata z XIX wieku lub śpiewać wszystko to, co ma do powiedzenia. Gra ta niemal zawsze wypełniona jest niemożliwymi do powstrzymania wybuchami śmiechu.

3. Zakazana Wyspa to gra przygodowa dla minimum dwóch, a maksimum czterech osób. Tytułowa wyspa była niegdyś opoką starożytnego imperium Archean, które mogło kontrolować wszystkie żywioły za pomocą Kryształu Ognia, Kielicha Oceanu, Posążka Wiatru oraz Kamienia Ziemi. To właśnie te skarby należy zdobyć na wyspie, jednak jest ona w magiczny sposób zabezpieczona. Aby skarby nie trafiły w nieodpowiednie ręce, próba kradzieży skarbów musi skończyć się jej zatopieniem wraz ze złodziejami. Gracze, którzy zdobędą skarby muszą szybko dostać się do Przystani Głupców, skąd czeka ich ewakuacja helikopterem. Gra ta jest pięknie zilustrowana i zaprasza graczy do magicznego świata pełnego emocji.

4. Magiczny Labirynt wciągnie w swoje korytarze dorosłych i dzieci, a dzięki tej grze możemy poprawić swoją pamięć oraz rozwinąć orientację przestrzenną. Pionek gracza jest przesuwany po planszy, jednak nie widzi on magicznych ścian, które mogą powstrzymać go na trasie do celu. Magiczne ścianki są mechanizmem ukrytym pod planszą i stanowią największe wyzwanie dla grających. Zaletą tej planszówki jest fakt, że instrukcje są niezwykle proste i można w nią grać nawet z najmłodszymi członkami rodziny.

5. Gra Everdell nie należy do najtańszych i wymaga graczy w wieku powyżej trzynastu lat, jednak przyjemność gry rekompensuje wszelkie minusy. Everdell jest doliną pełną leśnych zwierząt, a gracz wciela się w rolę lidera tych stworzeń, którego zadaniem jest podbicie nowych terenów, zaadaptowanie ich do życia i wykombinowanie jak najlepszych metod, by osiągnąć sukces.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *