Adam Mickiewicz – Ciekawostki z jego życia
Epoka romantyzmu zrodziła w Polsce wieszczów, którzy swoją poezją podtrzymywali na duchu Polaków we wszystkich trzech zaborach, którzy mieli niezwykły talent i których słowa były na ustach wszystkich tych, ceniących niepodległość państwa ponad własne życie.
Byli to Zygmunt Krasiński, Juliusz Słowacki i największy z trójki – Adam Mickiewicz. O ile wszystkie epoki literackie nieustannie wracały do mądrości antyku, romantycy byli ostatnimi, którzy czytali starożytnych filozofów. Po nich czytano już przede wszystkim sonety, poematy i wiersze romantyków.
To poezja Mickiewicza podnosiła na duchu powstańców listopadowych i styczniowych, a potem również warszawskich, kiedy Polska znalazła się pod okupacją niemiecką. Adam Mickiewicz jest dziś posągiem, autorytetem moralnym i najważniejszym poetą w polskiej kulturze, ale warto poznać go jako człowieka, ponieważ jego życiorys nieco odbrązawia mitycznego wieszcza i nadaje się na osobną powieść.
1. Adam Mickiewicz urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi w Wigilię Bożego Narodzenia, a jego pępowina, zgodnie z ówczesnym przesądem, została przecięta na książce. Wierzono wtedy, że ten zabieg spowoduje, iż dziecko wyrośnie na kogoś mądrego.
2. W ciągu całego swojego życia Adam Mickiewicz przeprowadzał się około czterdziestu razy i bardzo często wiązał się z kobietami żyjącymi w zalegalizowanych związkach. Dziś powiedzielibyśmy, ze poeta miał wielką słabość do płci pięknej.
3. Mickiewicz od dzieciństwa pisał bardzo niewyraźnie i do tej pory naukowcy mają problem z rozszyfrowaniem niektórych z pozostawionych przez niego tekstów.
4. Był założycielem Towarzystwa Filomatów, które gromadziło wiedzę potrzebną do wskrzeszenia niepodległej Polski. Mickiewicz należał do pierwszego pokolenia, które przyszło na świat pod zaborami i tylko w domu rodzinnym opowiadano mu o tym, że istniał do niedawna taki kraj.
5. Zakochany w Karolinie Kowalskiej pobił mężczyznę, z którym grali w karty, kiedy tamten zaczął ją podrywać. Mickiewicz uderzył go tak mocno, że tamten spadł z krzesła, a na dodatek pobił go świecznikiem. Z relacji tej wynika, że polskie wieszcz był bardzo zazdrosnym partnerem, choć kobieta, o której mowa, miała męża i czworo dzieci.
6. Kiedy Mickiewicz został wyzwany na pojedynek przez męża swojej ukochanej, przestraszył się tak bardzo, że przez kilka dni upijał się do upadłego i pisał listy pożegnalne do przyjaciół. Na szczęście, męża Karoliny udało się odwieść od tego pomysłu.
7. W 1855, kiedy zmarła jego żona, wyjechał do Stambułu, gdzie miał tworzyć oddziały polskie. To właśnie tam wybuchła epidemia cholery, na którą zmarł Mickiewicz, choć pojawiły się również sugestie, że poeta został otruty arszenikiem, ponieważ był zbyt opiniotwórczą postacią.
8. Adam Mickiewicz brał udział w co najmniej dwóch bitwach na rymy, podczas których jego przeciwnikiem był Juliusz Słowacki. W Paryżu podobno do jednej z nich akompaniował sam Fryderyk Chopin.
9. Adam Mickiewicz był wybitnym pedagogiem, którego uczniowie uwielbiali i który starał się o podręczniki dla tych, których nie było na nie stać.
10. Największą zagadką w twórczości Mickiewicza jest enigmatyczna liczba 44 z „Dziadów”, która miała doprowadzić do uwolnienia Polski. Niektórzy przypuszczali, że Mickiewicz podał rok odzyskania niepodległości, inni, że chodzi o liczbę jego uczniów, którzy tego dokonają. Sam Mickiewicz powtarzał, że kiedy pisał, wiedział, o co mu chodziło, ale po latach nie pamięta.