Aliexpress – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Aliexpress

Aliexpress to chiński serwis, który od 2010 roku umożliwia sprzedaż detaliczną najróżniejszych towarów oraz ich wysyłanie do klientów na całym świecie.

Dziś każdy człowiek na świecie może zainstalować aplikację Aliexpress w telefonie i zamówić cokolwiek mu przyjdzie do głowy, od kosmetyków, ozdób i ubrań, przez elementy wystroju wnętrz i ogrodów, aż po sprzęty AGD i elektronikę.

Jest to również serwis często utożsamiany z wszelkimi gadżetami na graniczy funkcjonalności i kiczu, a najtańsze produkty w serwisie można zamówić już za kilkadziesiąt groszy, nie płacąc dodatkowo za wysyłkę.

1. Założycielem Aliexpress jest Jack Ma, chiński przedsiębiorca, z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego. Do jego wcześniejszych zajęć należało na przykład prowadzenie w Chinach biura tłumaczeń oraz firmy projektującej strony internetowe.

2. Alibaba.com, portal którego odnogą stało się później Aliexpress, miał być na początku platformą, na której zamieszczano produkty chińskich firm. Dzięki niej zagraniczni klienci mogli z łatwością dotrzeć do tych produktów.

3. Strona Alibaba.com nie pobierała żadnych opłat od producentów, których towar był wystawiany na stronie. Jedynym źródłem dochodu Jacka Ma były wtedy umowy z reklamodawcami.

4. Aliexpress działa jako tak zwana platforma e-commerce, co oznacza, że nie sprzedaje żadnych produktów bezpośrednio, tylko umożliwia chińskim producentom sprzedawać swoje towary klientom na całym świecie.

5. Ciekawostką jest, że produkty dostępne na Aliexpress nie mogą być kupowane przez chińskich klientów. Platforma łączy chińskie firmy wyłącznie z nabywcami z zagranicy.

6. Użytkownicy Aliexpress mają do wyboru ponad sto milionów najróżniejszych produktów, które są podzielone na kategorie.

7. Okres ochronny to czas, w którym klienci mają możliwość zgłoszenia, że zamówiona paczka do nich nie dotarła. Jeśli nie nastąpi to w ciągu sześćdziesięciu dni, serwis zwraca klientowi pieniądze. Jeśli paczka pojawi się pod właściwym adresem, klient powinien zaznaczyć odbiór paczki w aplikacji. Dzięki temu serwis monitoruje tempo dostawy produktów.

8. Tworzenie ukrytych aukcji to proceder, z którym twórcy Aliexpress walczą od dawna. Dochodzi wówczas do sprzedawania bardzo tanich i podrobionych produktów znanych marek.

9. Aliexpress umożliwia dodawanie komentarzy do każdego produktu. Jeśli więc nie jesteśmy zdecydowani, czy dokonujemy dobrego wyboru, można zasugerować się obiektywnymi opiniami klientów, którzy wcześniej kupili dany produkt.

10. Za jedyną wadę serwisu uważa się czas oczekiwania na paczkę. Serwis pozwala śledzić jej trasę, dzięki czemu można sprawdzić, czy opuściła już kraj nadawcy lub czy dotarła już do kraju, w którym ma zostać dostarczona. Czasami trwa to kilka tygodni, dlatego prezenty i pilne zakupy należy zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem. W okresie przedświątecznym przesyłki dostarczane są zwykle z opóźnieniem.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *