Najciekawsze atrakcje w Gdańsku i okolicach

Motława

W roku 1920, tuż po konferencji pokojowej w Wersalu, podpisano Kartę Ligi Narodów, której pierwszym zadaniem było administrowanie Wolnym Miastem Gdańsk, którego ani Polakom, ani Niemcom nie udało się wywalczyć dla siebie. Niesamowita historia tego miasta oraz wielokulturowość jego przodków i wielkich architektów sprawiają, że Gdańsk należy do najpiękniejszych miast w Polsce. Jego historia sięga aż tysiąca lat wstecz. Co warto zobaczyć w Gdańsku?

1. Gdańsk od lat słynie z bursztynu. To właśnie gdańscy mistrzowie przez dekadę tworzyli słynną i aktualnie poszukiwaną Bursztynową Komnatę. Jednym z miejsc, które koniecznie musimy zobaczyć, jest Muzeum Bursztynu z niesamowitymi salami i eksponatami.

2. Fontanna Neptuna to symbol Gdańska, widniejący na wszelkich pamiątkach z tego miasta. Posąg z brązu wraz z fontanną powstały w epoce renesansu, a dziś stoją na reprezentacyjnej ulicy w centrum miasta.

3. Gdański Ogród Zoologiczny to świetna atrakcja, jeśli zwiedzamy miasto z dziećmi. Aby zobaczyć cały ogród i jego wszystkich mieszkańców wystarczy nam około trzech do czterech godzin.

4. Europejskie Centrum Solidarności to muzeum dla miłośników historii, a zwłaszcza PRL. Sporo dowiemy się tutaj o wydarzeniach na Pomorzu w Grudniu 70 oraz w sierpniu 1980.

5. SS Sołdek to statek-muzeum, który możemy dziś zwiedzać, by poznać jego niezwykłe historię. Był pierwszym statkiem, który zbudowano w Polsce po drugiej wojnie światowej.

6. Tuż przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny znajduje się poruszająca, współczesna rzeźba pod tytułem “Pomnik Kindertransportów”. Ma nam przypominać o transportach dzieci zydowskich z Gdańska do Londynu, które miały miejsce przed wybuchem drugiej wojny światowej.

7. Muzeum Starych Zabawek w Gdańsku to miejsce, gdzie każdy dorosły człowiek znajdzie przedmiot, który natychmiast przeniesie go z powrotem do krainy dzieciństwa. Niesamowita kolekcja zabawek, które towarzyszyły nam przez dekadę, robi wielkie wrażenie.

8. Centrum Hewelianum to mocny powiew nowoczesności w tym historycznym mieście. Jest to właściwie interaktywne centrum edukacji dla dzieci i dorosłych.

9. Plaża w Gdańsku tętni życiem, ale nie znajdziemy na niej resturacji i nie zagłuszy nas ryk wodnych skuterów. Zdecydowanie warto przynajmniej przespacerować się wzdłuż linii morza.

10. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstało w 2017 roku i jest odwiedzane przez tłumy turystów. Miejsce nie jest przypadkowe, to właśnie od półwyspu Westerplatte zaczął się najkrwawszy konflikt w dziejach.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *