20 interesujących ciekawostek o bobrach

bóbr

Bóbr jest bardzo dużym gryzoniem, niektóre osobniki mogą ważyć nawet do 30kg i ich długość może osiągać 110cm. Są to zwierzęta rodzinne i monogamiczne, prowadzą nocny tryb życia. Jest on niesamowitym zwierzęciem ponieważ potrafi on spędzić pod wodą non stop nawet 15 minut. Głównym znakiem rozpoznawczym bobrów jest budowanie tam i konstrukcji drewnianych. Zatem, czego jeszcze nie wiesz o tym interesującym gryzoniu?

1. Czy wiesz, że bobry są świetnymi pływakami? Dzięki temu, że zostały one wyposażone przez matkę naturę w przeźroczyste powieki, widzą one doskonale pod wodą. A dzięki schowanymi wargami, za wystającymi zębami, pod wodą mogą one transportować drewno i inne potrzebne im materiały budowlane.

2. Bób jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.

3. Bobry są to osobniki żyjące w rodzinnych stadach. Najwięcej w stadzie może być 10 osobników, zazwyczaj jest to dwójka dorosłych i resztę młodszych, czyli dzieci.

4. Bobry są to osobniki prowadzące nocny tryb życia, jednak gdy dzień jest słoneczny i ciepły nie tracą one czasu na mitrężenie, zazwyczaj wtedy zabierają się za pracę nad tamą.

5. Czy wiesz, że bobry są roślinożercami? Latem zjadają one młode pędy, natomiast zimą gromadzą one swoje pożywienie w zaaranżowanych przez siebie specjalnych norkach. Bobry najczęściej lubią podbierać z grządek warzywa bulwiaste oraz kapustę. Jest to dla nich idealne pożywienie.

6. Siekacze, które bóbr używa do żerowania i przygotowywania materiałów budowlanych rosną przez całe jego życie i nie mają korzeni.

7. Czy wiesz, że w średniowieczu w dni postne można było jeść mięso bobra, działo się tak za sprawą tego, że kościół uznawał mięso bobra za pewien gatunek ryby ze względu na łuski, które bóbr posiadał na ogonie.

8. Ogon bobra zbudowany jest z kręgów, oraz płetwy, którą pokrywają łuski.

9. Bobry należą do bardzo małomównych zwierzątek, najczęściej gdy grozi im niebezpieczeństwo uderza głośno ogonem o taflę wody, przez co w szybki sposób może ostrzec przed niebezpieczeństwem swoją rodzinę.

10. Czy wiesz, że bobry nie są zbyt wybredne jeśli chodzi o wybór terenu, na którym zamieszkują? Mogą one zamieszkiwać każdy teren byle był on osadzony na podmokłych terenach. Dzięki temu są one bezpieczne, że nigdy nie zabraknie im, ich niezbędnej do życia wody.

11. Bobry ścinają swoimi siekaczami drzewa, ponieważ służą im one do budowania tam.

12. Bobry są monogamiczne i łączą one się w długoletnie związki, z których rodzą się potomkowie. Ich rodziny zawierają najwięcej 10 osobników. Bobry są bardzo rodzinne i dbają o swoją rodzinę tak jak potrafią.

13. Czy wiesz, że bóbr nurkując specjalnymi fałdami zatyka on swoje uszy i nozdrza. Zaś jego oczy wyposażone są w przeźroczystą powiekę, która umożliwia mu patrzenie nawet gdy jest pod wodą, dlatego też nie ma on trudności w budowaniu tam pod wodą.

14. Futro bobra jest gęste i utrzymuje ono stałą temperaturę dzięki czemu bóbr nie ma możliwości wychłodzenia swojego ciała, przebywając w wodzie. Warto nadmienić, że woda w jakiej pływa bóbr nie zawsze jest przyjemnie chłodna, zazwyczaj ma ona kila stopni.

15. Bóbr potrafi wstrzymać oddech nawet na kwadrans. Dlatego też bez żadnego problemu pływa on tak długo pod wodą.

16. Gryzonie te bardzo dużą wagę przywiązują do terytorium na jakim przebywają, jeśli decydują się one na wyznaczone przez nich miejsce, wokół tego miejsca znaczą teren specjalną substancją, która znajduje się tuż pod ogonem u obu płci, zarówno samca jak i samicy. Substancja ta ma bardzo ostry i charakterystyczny zapach, którego sztuką jest nie poczuć.

17. Czy wiesz, ze uszy i oczy obora są umiejscowione w jednej linii, dlatego bez problemu bóbr może wynurzyć kawałek swej głowy, by mógł kontrolować co dzieje się na około niego. Warto również nadmienić, że bobry posiadają specjalne fałdy uszne i nosowe zatykające dostęp wody do uszu i nosa.

18. Czy wiesz, że kolor żółty lub nawet czerwony na zębach bobra świadczą o jego dobrym zdrowiu, jeśli mają one biały kolor świadczy to o tym, że bóbr najprawdopodobniej jest chory.

19. Bobry znane są głównie ze swego zamiłowania do niszczenia wszystkiego co napotkają na swojej drodze. Są wyposażone w bardzo twarde i pokryte żelazem zęby i właśnie dzięki temu, bobry mogą bez problemu przegryzać drewno.

20. Czy wiesz, że bobry zareagowały bardzo pozytywnie na eksperyment pewnego naukowca, zamontował on głośnik, przez który puszczał on dźwięki rzeki, bobry bez namysłu zaczęły obkładać go gałązkami. Budując tamę.

4.2/5 - (4 votes)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.