Ciekawostki językowe – Interesujące Informacje i Fakty

ciekawostki językowe

Ciekawostki językowe oraz ciekawostki dotyczące relacji różnych języków używanych na całym świecie dowodzą, jak zmienia się język oraz jak twórczy stosunek mają do niego ludzie, którzy go używają. Często przez lata nie wiemy, jaka jest etymologia konkretnych wyrazów, których używamy nieustannie. Badania nad językiem i ciekawość jego badaczy niejednokrotnie zaskoczyła ich rezultatami.

1. Wyraz „smog” jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów „fogg” oraz „smoke”, które oznaczają mgłę i dym. Było to idealne określenie na zjawisko, które zaczęto obserwować nad rozwijającymi się miastami, na przykład nad Londynem.

2. W Islandii istnieje specjalna komisja, której zadaniem jest dbanie o czystość języka islandzkiego. Komisja ta pracuje nad wymyślaniem nowych wyrazów, które mogłyby określać pojawiające się w toku rozwoju cywilizacji zjawiska. W związku z tym na przykład słowo „komputer” nie istnieje w tym języku, choć niemal wszystkie narody na świecie używają nazwy bardzo zbliżonej do angielskiego „computer”. Dzięki temu język islandzki pozostaje bez zmian od setek lat, a młodzi ludzie bez problemu czytają sagi z okresu średniowiecza.

3. Słowo „awangarda” pochodzi z francuskiego „avant garde”, co oznacza straż przednią. Terminem tym określano kierunek w różnych dziedzinach sztuki, którego przedstawiciele odrzucali dotychczasowe tendencje w poszukiwaniu zupełnie nowego środka wyrazu.

4. W języku śląskim słowo „elwer” oznacza dosłownie bezrobotnego. Wyraz ten pochodzi z czasów, kiedy Śląsk należał do Niemiec, a na kopalniach pod ziemię zjeżdżało tylko dziesięciu górników na raz. Kiedy ich odliczano, jedenasty górnik nazywany był „elwrem” od niemieckiego „elf”, czyli „jedenaście”. W związku z tym, że nie zjeżdżał windą na dół, tytuł ten przyległ do ogółu niepracujących.

5. Na świecie istnieje około siedmiu tysięcy różnych języków, z czego ponad dwa tysiące zagrożonych jest wyginięciem, ponieważ posługują się nimi zanikające plemiona. Za najtrudniejsze języki uznaje się chiński, japoński, węgierski, polski i fiński, a za najpopularniejsze angielski, francuski i hiszpański.

6. Esperanto to ogólnonarodowy język pomocniczy, który został opracowany przez Ludwika Zamenhoffa w 1887 roku. Miał to być nieskomplikowany język, który pomógłby w komunikacji na całym świecie, a swoją nazwę zawdzięczał pseudonimowi „Dr. Esperanto”, czyli „doktor mający nadzieję”. Twórca wpadł na ten pomysł wychowując się w wielokulturowym Białymstoku, w którym odnotowywał mnóstwo konfilktów między Polakami, Żydami i Rosjanami, wynikających z braku porozumienia. Ludwik Zamenhoff aż osiem razy był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

7. Na Gomerze, jednej z Wysp Kanaryjskich, używa się języka Silbo, który składa się wyłącznie z charakterystycznych gwizdów. Jego zaletą jest możliwość porozumiewania się na dużą odległość.

8. Język Rotokas z Papui Nowej Gwinei posiada najkrótszy alfabet na świecie, składający się wyłącznie z dwunastu znaków. Za najdłuższy uznaje się alfabet Khmerów z Kambodży, w którym znajdują się siedemdziesiąt dwie litery.

9. Uniwerbizacja to zastąpienie nazwy składającej się z dwóch wyrazów jednym wyrazem. Przykładami uniwerbizacji są na przykład „listonosz” od „nosić listy”, „podstawówka” od „szkoła podstawowa” czy „przegubowiec” zamiast „autobus przegubowy”.

10. John Bowring uznawany był za jednego z najwybitniejszych poliglotów na świecie, znając sto języków. Włoski kardynał Giuseppe Gasparo Mezzofanti mówił biegle trzydziestoma językami.

4.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *