Interesujące informacje i ciekawostki o chłopakach

chłopak

“To, co różni kilkudziesięcioletnich od kilkunastoletnich chłopców, to głównie cena ich zabawek. ” – to słowa polskiej dziennikarki, sugerujące, że chłopcy to tylko mali, przyszli mężczyźni, którzy od początku mają mniej więcej te same pragnienia i wymagania. W różnych kulturach inicjacja i wejście w etap bycia mężczyzną odbywa się w różnym wieku. Zazwyczaj jednak następuje to, kiedy chłopiec ma kilkanaście lat.

1. Słowo “chłopiec” pochodzi od “chłopa”, a więc sługi, rolnika i w końcu mężczyzny w ogólnym znaczeniu. Jeszcze kilkaset lat temu chłopak oznaczał młodego mężczyznę, który zajmował się pomocą przy różnego rodzaju pracy.

2. To, co w dzieciństwie odróżnia niemowlę płci męskiej od dziewczynki, to kolory ubranek i wszelkich przyborów. Chłopcy zazwyczaj ubierani są na niebiesko, a dziewczynki na różowo.

3. Mutacja głosu to jego zmiana z dziecięcego na dorosły. Odbywa się ona u obu płci, ale u chłopców jest zdecydowanie bardziej zauważalna. Wiąże się ona z rozwojem krtani i powoduje mimowolną modulację podczas mówienia. Jest on symbolicznym wyznacznikiem okresu dojrzewania u chłopców.

4. Za mutację głosu u chłopców odpowiedzialny jest testosteron produkowany przez jądra. Hormon ten powoduje wzrost krtani i strun głosowych, dlatego w efekcie często pojawia się tak zwane Jabłko Adama.

5. Najsilniejszy rozwój wzrostu u chłopców obserwuje się między trzynastym, a piętnastym rokiem życia. To wtedy najszybciej rosną kości. Po tym etapie człowiek rośnie o wiele wolniej, a czasem na tym etapie przestaje rosnąć.

6. W rodzinach żydowskich każdy chłopiec, zgodnie z nakazem Abrahama w Biblii, musi zostać obrzezany ósmego dnia po narodzinach. Podczas tego rytuału chłopiec otrzymuje swoje imię.

7. W ortodoksyjnych rodzinach muzułmańskich chłopcy nie muszą wykonywać żadnych prac domowych i od najwcześniejszych lat uczy się ich, że za tego typu obowiązki odpowiadają dziewczynki i kobiety. Brak jakichkolwiek wymagań wpływa źle na wychowanie chłopców, którzy nie potrafią się integrować ze swoim środowiskiem, ani uczyć.

8. Estrogeny, czyli damskie hormony, znacznie przyśpieszają rozwój dziecka. Dlatego też chłopcy rozwijają się wolniej od dziewczynek, a w początkowym nauczaniu często gorzej się uczą.

9. Z kolei męski hormon, testosteron, sprawia, że chłopcy już od samego początku są zdecydowanie bardziej energiczni, skłonni do ruchu i uprawiania sportu, a także częściej się buntują.

10. Chłopcy mają o wiele lepszą orientację w przestrzeni niż dziewczynki. Dzieje się tak, ponieważ od najmłodszych lat lubią ruch i aktywne zabawy.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *