40 Fascynujących Ciekawostek o Dronach
Drony są stosunkowo świeżym wynalazkiem, ale zdążyły szturmem podbić serca miłośników zdjęć i filmów. Filmy z dronów podbijają YouTube, są coraz powszechniejsze w relacjach z wesel, a także różnych wydarzeń.
Nie bez powodu – robią naprawdę zapierające dech w piersiach wrażenie i nie trzeba zbyt mocno się wysilać aby to osiągnąć, ponieważ z góry większość rzeczy wygląda dla nas ciekawie i interesująco.
Warto jednak poznać trochę ciekawostek o tych wyjątkowo ciekawych i szalenie popularnych urządzeniach.
1. Polskie prawo przez wiele lat nie miało przepisów obejmujących uprawnienia i obowiązki nakładane na operatorów dronów. Pierwsze przepisy zaczęły pojawiać się w 2013 roku, zaś pełne opracowania dopiero w 2016 roku.
2. Drony dzielą się na dwie grupy, jedną są modele latające, drugą grupą są bezzałogowe statki powietrzne.
3. Modele latające są to drony wykorzystywane w danym momencie w celach sportowo – rekreacyjnych, czyli np. nagranie rodzinnego przyjęcia lub nagranie filmiku z wakacji dla siebie na przyszłość.
4. Bezzałogowe statki powietrzne są to drony wykorzystywane w celach zarobkowych, czyli na przykład w czasie wynajmowania ich na uwiecznienie wesel lub wydarzeń, gdzie świadczymy taką usługę.
5. Osoba kierująca dronem nazywana jest w prawie polskim operatorem.
6. W celu bezpiecznego korzystania z dronów należy przestrzegać podziału stref. Są strefy gdzie można latać bez uprawnień, strefy gdzie latać można dopiero po uzyskaniu uprawnień, a także strefy, gdzie latać nie można w ogóle – przykładowo elektrownie czy lotniska.
7. Należy pamiętać, że w przypadku wyrządzenia szkody podczas lotu dronem, niezależnie od przyczyny – czy to źle poprowadziliśmy czy urządzenie uległo awarii, jako operatorzy drona ponosimy pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody.
8. Przy lotach większymi dronami wymagane jest prawnie ubezpieczenie OC od szkód, które potencjalnie wyrządzimy. Drony jak i uprawnienia na nie są dzisiaj na tyle popularne, że większość większych ubezpieczycieli oferuje takie ubezpieczenia.
9. Drony stanowią często są wykorzystywane w celu podejrzenia jakiegoś terenu lub sytuacji. Bardzo często zdarza się, że podczas medialnych wydarzeń nad miejscem unosi się wiele dronów.
10. Twórcy jednego z filmów Star Wars bardzo narzekali, że podczas zdjęć nękały ich drony fanów. A trzeba pamiętać, że scenariusz Gwiezdnych Wojen był bardzo dokładnie chroniony aż do premiery, co bardzo mocno uprzykrzało życie ekipie.
11. W Stanach Zjednoczonych coraz większą popularność zyskują pokazy świateł przy wykorzystaniu dronów. Drony z lampkami o odpowiednim kolorze, tworzą w powietrzu synchroniczne układy co pozwala tworzyć dynamiczne napisy lub wizualizacje.
12. W 2018 roku, jedno z najpopularniejszych wydawnictw na świecie – TIME – uznało drony za przyszłość. Wydali wtedy okładkę, na której drony ułożyły się w ramkę z napisem TIME, zaś tytuł tego numeru brzmiał „The drone age”.
13. Coraz powszechniej się mówi o wykorzystaniu dronów w celu dostarczania przesyłek kurierskich w bardzo szybkim czasie. Jedną z firm, które są na najbardziej zaawansowanym etapie tego przedsięwzięcia jest Amazon – są miejsca, gdzie to rozwiązanie jest testowane i udoskonalane.
14. Drony zdobyły taką popularność w Amerykańskiej armii, że dzisiaj jest ich więcej niż samolotów osobowych. Co ważniejsze, więcej Amerykańskich żołnierzy szkoli się w obsłudze dronów, niż w pilotowaniu samolotów bojowych.
15. Drony w Amerykańskiej armii pojawiły się w celu zlokalizowania Osamy Bin Ladena.
16. Drony bardzo często są wykorzystywane do monitorowania bezpieczeństwa. W Polsce na przykład służby kolejowe monitorują w ten sposób tory i pociągi wiozące towar – czy nie czają się przed nimi żadne niebezpieczeństwa.
17. Drony wykorzystywane są także przez Straż Miejską w wielu miastach Polski w celu monitorowania sytuacji środowiskowej. Przelatują one wtedy przy kominach domów jednorodzinnych w celu zweryfikowania, czy dym, który wydobywa się z pieca nie zawiera zbyt dużego natężenia substancji szkodliwych dla środowiska.
18. Drony są bardzo często wykorzystywane w celu ograniczania kłusownictwa. Pozwalają one szybciej kontrolować większe tereny niż są w stanie zrobić to strażnicy. W Afryce i w Azji w tym celu drony są stosowane na potęgę.
19. W Afryce drony są wykorzystywane w celu transportu sprzętu medycznego i leków.
20. Z racji na popularność, drony z każdym rokiem są udoskonalane i produkowane w coraz większej ilości. Zmusza to służby wielu państw do podjęcia działań w celu ich unieszkodliwiania w przypadku wykorzystania ich w nieodpowiednich celach.
21. W związku z tym pojawiają się pierwsze drony zwane ‘łowcami dronów’, których celem jest unieszkodliwianie dronów latających nad danym terenem. Jest to o tyle ciekawe, że ściągnięcie drona na ziemie wcale nie musi być takie proste.
22. Drony są bardzo często wykorzystywane do różnego rodzaju przestępstw takich jak przemyt towarów przez granicę. Z racji tego, że niektóre mają znaczny udźwig i zasięg, mogą być sukcesywnie wykorzystywane w przelatywaniu nad granicami państw.
23. Nowoczesne drony mają bardzo zaawansowane oprogramowanie, które pozwala na bardzo sprawne operowanie dronem nawet w przypadku silnego wiatru.
24. Jednym z największych zagrożeń naturalnych dla dronów podczas lotów stanowią większe ptaki, które bardzo często próbują upolować takiego drona, uważając go za naturalnego przeciwnika.
25. Latając blisko ziemi drony także narażają się na różne niebezpieczeństwa. Znany jest przykład z ogrodu zoologicznego, gdzie małpa strąciła drona gałęzią. Na wielu filmach w Internecie można zauważyć jak dron bywa upolowany przez zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies.
26. Rynek dronów wojskowych jest 300% większy niż rynek konsumencki. Pokazuje to jak silny jest trend w tym kierunku przez siły zbrojne.
27. Jednym z najciekawszych projektów dronów jest zaproponowany przez Boeinga. Amerykański gigant zaprezentował drona, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 120 m i może on utrzymywać się w powietrzu 5 lat bez konieczności lądowania.
28. Największą firmą produkującą drony na rynek konsumencki jest firma pochodząca z Chin – DJI.
29. Drony w pełni zastąpiły popularne jeszcze 10 lat temu helikoptery wykorzystywane przez media. Dzisiaj już praktycznie nie używa się helikopterów do tworzenia relacji medialnych, praktycznie w 100% wykorzystuje się w tym celu drony, które są tańsze i łatwiejsze w transporcie.
30. Drony konsumenckie mają na tyle małe baterie, że bardzo rzadko się zdarza żeby dron mógł utrzymać się w powietrzu dłużej niż 30 minut, a zazwyczaj jest to 10-12 minut.
31. Drony bardzo mocno wpłynęły na zawód geodety, którzy teraz bardzo powszechnie wykorzystują te urządzenia w pracy.
32. Drony wcale nie muszą być drogim hobby. Taniego drona można kupić już za około 100zł, a co więcej istnieje wiele rozwiązań do samodzielnego tworzenia.
33. Doomino’s Pizza zaprezentowało film w którym dostarcza pizzę przy pomocy drona.
34. Istnieją drony, które mogą podnieść ponad 300kg.
35. Pomimo, że zazwyczaj drona wyobrażamy sobie jako mały helikopterek z wieloma skrzydłami, to istnieją drony bardziej przypominające samolot niż helikopterek.
36. W Polsce rozważa się zastosowanie dronów do dostarczania przesyłek w mało zaludnionych miejscach.
37. Jedną z grup zawodowych, gdzie drony są bardzo szeroko stosowane są leśnicy. Pozwalają im sprawdzić tereny leśne bez przemierzania dużych odległości.
38. Szacuje się, że przez najbliższe kilkanaście lat rynek dronów będzie rósł minimum 20% rocznie.
39. Pomimo, że drony kojarzą się ze statkami powietrznymi to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby nazywać inne pojazdy bezzałogowe dronami.
40. Szacuje się, że drony w przeciągu najbliższych kilku lat będą tak popularne, że znaczna część społeczeństwa będzie je posiadać w celach rekreacyjnych – głównie w celu uwiecznienia wspomnień.