15 Ciekawostek o Komputerach

praca przy komputerze

Komputery wyglądały kiedyś zupełnie inaczej- miały ogromne rozmiary i składały się z ciężkich, nieraz wadliwych elementów, które składano do kupy miesiącami.

Ciężko w ogóle stwierdzić, kiedy powstał pierwszy komputer, bo definicje tego słowa są różne, ale można przyjąć, że model Z1 skonstruowany w roku 1938 w Berlinie był pierwszym programowalnym urządzeniem tego typu.

Ważył niemal tonę i składał się z 20 tysięcy elementów (głównie przesuwalnych blaszek). Za pierwszy komputer elektroniczny uznaje się zaś model ENIAC, skonstruowany w latach 1943-1945 i ważący… 27 ton!

To wręcz niesamowite, że dzisiaj urządzenie zwane smartfonem, które mieści się w dłoni, ma kilka tysięcy razy większą moc obliczeniową, niż tamte kolosy. Jak widać, technika w tym obszarze idzie do przodu w zawrotnym tempie. Oto 15 ciekawostek o komputerach dla wszystkich spragnionych wiedzy!

1. Konrad Zuse, czyli pomysłodawca i główny twórca wspomnianego już Z1 powiedział, że motywacją do stworzenia maszyny liczącej była dla niego ogromna liczba nużących obliczeń, które musiał wykonywać jako student. Można zatem nauczyć się od niego, że warto czasem poszukać nowych i innowacyjnych metod rozwiązywania problemów.

2. Zazwyczaj mrugamy około 20 razy na minutę, ale gdy patrzymy na ekran komputera, częstotliwość mrugania spada do 7 razy na minutę. Może to powodować przesuszenie oczu. Warto więc zrobić sobie przerwę co pół godziny, pomrugać intensywnie i przy okazji rozciągnąć mięśnie, albo poskakać trochę.

3. Średnio co miesiąc powstaje 6000 nowych wirusów komputerowych! Mydoom, czyli wirus, który powstał w okolicach 2004 roku i rozprzestrzeniał się poprzez wiadomości e-mail, spowodował straty szacowane na 38 miliardów dolarów amerykańskich.

4. Pierwszy dysk twardy o pojemności 1 GB powstał w roku 1980, a jego cena wynosiła 40 tysięcy dolarów.

5. Około 10% pieniędzy na świecie istnieje w postaci fizycznej (papierowej), a 90% ma postać elektroniczną.

6. W 1997 roku superkomputer Deep Blue pokonał ówczesnego mistrza świata w szachach Garry’ego Kasparowa, który zapewniał, że nigdy nie przegra z maszyną. Po 15 latach odkryto, że decydujący ruch Deep Blue był spowodowany błędem w oprogramowaniu.

7. W 2011 roku przeprowadzono przy użyciu japońskiego superkomputera Fujitsu K symulację działania ludzkiego mózgu. Maszyna dysponuje mocą obliczeniową około 250 tysięcy standardowych komputerów, a procesy, które ludzki mózg wykonuje w sekundę, zajęły jej 40 minut.

8. Szacuje się, że około 80% wszystkich wysyłanych wiadomości e-mail to spam.

9. W 1960 roku NORAD, czyli Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej zostało zaalarmowane przez komputer, że w stronę USA lecą pociski i na 99, 9% jest to sowiecki atak rakietowy. Późnej okazało się, że system detektorów na Grenlandii zinterpretował wschodzący księżyc jako rakiety. Strach pomyśleć, co by było, gdyby Amerykanie odpowiedzieli ogniem na ten fałszywy alarm.

10. Co miesiąc rejestrowanych jest średnio milion domen internetowych.

11. W Polsce około 74% ludności ma dostęp do Internetu. Dla porównania- w Indiach jest to 34%, a w Szwecji 93%

12. 9 na 10 superkomputerów działa w systemie Linux, gdyż jest on wydajniejszy niż Windows.

13. Trzech „sprytnych” uczniów z Nevady w USA zainstalowało na komputerach swoich nauczycieli programy, które rejestrują wszystko, co wpisujesz na klawiaturze. W ten sposób poznali ich loginy i hasła do dzienniczków elektronicznych, a następnie pobierali od innych studentów opłaty za poprawienie ich ocen w dzienniczku.

14. Radio potrzebowało 38 lat od momentu swojego powstania, żeby dotrzeć do 50 milionów użytkowników, telewizja tylko 13 lat, zaś iPod firmy Apple- zaledwie 3 lata.

15. Nazwa „Google” pochodzi od słowa „googol”. Słowo to oznacza liczbę zapisaną jako jedynka i sto zer.

4/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *