15 Interesujących Ciekawostek o Ludzkim Ciele

dotyk

Ludzkie ciało, to najdoskonalszy organizm na naszej planecie. Jest podziwiany przynajmniej od czasów starożytnego Egiptu, gdzie wierzono, że ciała faraonów wymagają zabalsamowania, gdyż przydadzą im się po śmierci.

W Gizie powstało kilka najpopularniejszych piramid, jak kiedyś wierzono po to, by przechowywać sarkofagi zmarłych faraonów. Nie odnaleziono w nich jednak żadnego z zabalsamowanych ciał, to nie przeszkadza tłumom turystów, którzy z wielkim podziwem i pasją jeżdżą tam co roku.

Kult ciała jest widoczny również we współczesnej cywilizacji. Poza oczywistym ciągłym dbaniem o urodę powstało też mnóstwo wystaw poświęconych temu jak funkcjonuje nasze ciało. Warto poznać najciekawsze aspekty dotyczące tego, jak funkcjonuje nasze ciało, oto niektóre z nich.

1. Powstajemy na nowo kilkukrotnie w ciągu naszego życia. Komórki naszego ciała, co chwilę giną i powstają nowe. W zależności od typu komórek dzieje się to w różnym tempie. Dla przykładu: czerwone krwinki giną co minutę w ilości stu pięćdziesięciu milionów i w takim samym tempie powstają nowe, a komórki naszego szkieletu zmieniają się dużo wolniej – do całkowitej wymiany dochodzi co około dziesięć lat.

2. Kobiece narządy płciowe poza oczywistymi funkcjami mogą mogą nam służyć również jako niezwykle skuteczny środek przeciwbólowy. Bywają sytuacje w których nie można używać środków przeciw bólowych, a ta naturalna metoda może być stosowana praktycznie zawsze.

3. Najsilniejszy mięsień w naszym ciele, to wcale nie wyćwiczone bicepsy czy mięśnie ud, a mięsień sercowy. Serce człowieka potrafiło by wypompować krew na dziewięć metrów w górę.

4. Największym organem ludzkim jest skóra. Okazuje się, ze waży ona dwa razy więcej niż ludzki mózg.

5. Biorąc pod uwagę naturalny kolor włosów najmniej na głowie włosów mają osoby rude, nieco więcej szatyni, a najwięcej blondyni. Oczywiście dochodzi tu jeszcze kwestia indywidualnych uwarunkowań genetycznych, ale ta prawidłowość jest niezwykle często zachowana.

6. Nasz pęcherz posiada niezwykłe zdolności do rozciągania się. Ta właściwość pozwala nam utrzymywać mocz na dłużej mimo tego, że odczuwamy chęć pójścia do toalety. Okazuje się, że nasz pęcherz moczowy potrafi utrzymać nawet od około sześciuset do ośmiuset mililitrów moczu, ale potrzeba pójścia do toalety jest przez nas odczuwalna już przy stu do dwustu mililitrach obecnych w naszym pęcherzu.

7. Nasz mózg przez lata ewolucji nauczył się ignorować stale widziany przez nas obraz własnego nosa. Mimo tego, ze oczy stale rejestrują jego obraz mózg go ignoruje. Jeśli chcecie zobaczyć swój nos musicie się na tym skoncentrować lub chociażby o tym pomyśleć.

8. Gdy ludzkie ciało umiera po kolei wyłączają się w nim działanie wszystkich procesów. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę zmysły najpierw wyłącza się wzrok, a dopiero na końcu słuch, co jednoznacznie udowadnia, że warto mówić do odchodzących osób, a możemy zdążyć się pożegnać.

9. Gęsia skórka, to pozostałość ewolucyjna po naszych przodkach mająca na celu nastroszenie naszych włosów, gdy robi się zimno. Napinające się mięśnie u nasady mieszków włosowych wydzielają ciepło, także gęsia skórka realnie podwyższa ciepło naszego ciała.

10. Na naszych rzęsach niestety bardzo często mieszkają mikroskopijne organizmy zwane nużeńcami. Mimo ich odrażającego wyglądu i faktu że żyją na naszych oczach na szczęście nie są szkodliwe.

11. Każdego dnia gdy nie śpimy przebywamy przez około jedną godzinę w ciemnościach. Mrugamy powiekami na tyle często (około dwudziestu razu na minutę), że po zsumowaniu czasu z zamkniętymi oczami wyjdzie właśnie około godziny. Nasz mózg przystosował się do mrugania powiekami i dzięki temu nie odczuwamy tego, że przez chwilę nie widzimy. Mózg wypełnia wcześniej pobranymi obrazami przerwy w dostarczaniu obrazu powstałe przez mrugnięcia.

12. Noworodki mają dużo więcej komórek mózgowych niż osoby starsze, a nawet dzieci. Od momentu narodzin, aż do końca naszego życia z roku na rok nasze komórki obumierają. Proces rozwoju mózgu trwa około dwudziestu lat, ale do końca życia musimy go rozwijać (ćwiczyć, uczyć się, zapamiętywać), jeśli chcemy zachować sprawność myślenia do późnej starości.

13. Kichanie jest procesem czynnością bezwarunkową. Następuje, gdy coś drażni nasze błony śluzowe. W trakcie kichania z naszego układu oddechowego wydobywa się powietrze z prędkością nawet do stu sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.

14. Każdy człowiek nie pamięta niczego sprzed trzeciego roku życia. Przypadki, że ktoś pamięta coś z czasów, gdy miał dwa lata, są niezwykle odosobnione i zazwyczaj związane z niezwykle traumatycznymi wspomnieniami.

15. Kwas solny w naszym żołądku jest niezwykle żrący. Z łatwością razi sobie z trawieniem pokarmów. Gdybyśmy wylali nieco tego kwasu na skórę zostalibyśmy dotkliwie poparzeni.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *