Ciekawostki i informacje o psach rasy Shih Tzu

Shih Tzu

Jego nazwa oznacza małego lwa, ale nie ma nic strasznego w tej rasie psów. Shih Tzu jest kochliwym psem, a nie myśliwym. Hodowany wyłącznie po to, by być towarzyszem, Shih Tzu jest czułym, szczęśliwym psem.

Shih tzu szybko dojrzewa, osiągając rozmiar dorosłego w około 10 miesięcy.

Pies zazwyczaj pokryty jest bujną, długą, prostą sierścią. Ta podwójna sierść wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Mają tendencję do bycia dość odpornymi małymi psami i często żyją do 15 roku życia.

Shih Tzu nazywane są „psami o twarzy chryzantemy”, ponieważ włosy na ich twarzach rosną w każdym kierunku

Stały się one mało popularne podczas rewolucji komunistycznej. Kiedy Chiny przeszły rewolucję komunistyczną, Shih Tzu prawie zniknęło z ulic. Być może nie zostało to spowodowane przez komunizm. Czynnikiem przyczyniającym się do tego była śmierć Cesarzowej Dowager Tzu Hsi w 1908 roku, która nadzorowała znany na całym świecie program hodowlany Shih Tzu. Kiedy zmarła, program hodowlany rozpadł się, a zdobycie Shih Tzu stało się prawie niemożliwe.

Ponieważ ich liczba zmniejszyła się prawie do zera w pierwszej połowie XX wieku, każdy żyjący dziś Shih Tzu można przypisać do jednego z 14 psów – siedmiu samców i siedmiu samic – które zostały wykorzystane do odbudowy rasy.

Shih tzu są znane z wytrwałych, szczęśliwych temperamentów. Są żywe i przyjazne. Mają tendencję do dogadywania się z ludźmi w każdym wieku i z innymi psami, a także innymi zwierzętami domowymi różnych gatunków.

Psy tej rasy są bardzo łatwe w utrzymaniu i szybko stają się otyłe, jeśli podaje się zbyt wiele przysmaków. Lubią spacery i powinny być utrzymywani w dobrej kondycji. Shih Tzu wymaga dużej ilości osobistej uwagi każdego dnia. Rozwijają się one przy ludzkim towarzystwie i mogą dość łatwo stać się nieposłuszne jeśli nie będziemy o nie dbali.

Rasa psów Shih Tzu powstała w Tybecie, prawdopodobnie około 7 wieku temu. Podarowana jako prezent dla chińskich cesarzy, rasa rozwinęła się w psa, którego dziś rozpoznajemy. Chińska rodzina królewska utrzymywała i hodowała Shih Tzu, a kiedy Brytyjczycy przybyli, rasa udała się do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w krajach europejskich zabrali Shih Tzu z powrotem do Stanów Zjednoczonych pod koniec lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

Nie potrafią polować, nie potrafią pilnować, nie potrafią chronić zwierząt gospodarskich, nie potrafią wyłapywać szkodników. Mogą być tylko twoimi przyjaciółmi!

Według badań DNA, są one jedną z 14 najstarszych ras na świecie, co sprawia, że są bardzo blisko spokrewnione z wilkami.

Shih Tzu ma grubą podwójną warstwę, która składa się z twardszej warstwy zewnętrznej i miękkiej warstwy wewnętrznej. Szczenięta rodzą się z pojedynczą sierścią, a ich dorosła sierść zaczyna rosnąć po około 7 miesiącach.

4.2/5 - (4 votes)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.