Co warto zobaczyć w Gdańsku i okolicy

park oliwski

Gdańsk to miasto które uznaje się za oficjalne miejsce wybuchu II wojny światowej. Tutaj powstała również Solidarność. Znajdziemy tutaj liczne zabytki. Położenie nad Morzem Bałtyckim powoduje, że wiele osób uważa Gdańsk za najpiękniejsze miasto w Polsce. 

1. Główne Miasto

Wspaniały zespół zabytkowy skupiający wiele słynnych obiektów. Tu właśnie znajduje się Dwór Artusa, do którego wejścia strzeże Neptun umieszczony na szczycie XVII-wiecznej fontanny. Podziw budzi najstarszy ceglany kościół na świecie – bazylika Mariacka, bogato wyposażona. Charakterystycznymi punktami są bramy miejskie a wśród nich Żuraw – dźwig portowy z XV wieku, Brama Złota, Brama Zielona, Brama Wyżynna. Nie sposób pominąć zabytkowych kamienic, jak choćby pięknie zdobionej Złotej Kamienicy czy Domu Towarzystwa Przyrodniczego, zwieńczonego wieżą. Nad okolicą góruje wieża zegarowa okazałego ratusza. Podczas spacerów można podziwiać również zabytkowe baszty, budynek Wielkiej Zbrojowni czy Halę Targową z końca XIX wieku. Warto zwiedzić muzea, których oferta na terenie Głównego Miasta jest bardzo bogata czy wspiąć się na tarasy widokowe.

2. Oliwa

Dzielnica Gdańska, w której znajduje się Archikatedra Oliwska ze słynnymi organami, na które składają się de facto wielkie organy, małe organy i organy chórowe. W sezonie letnim odbywają się zarówno koncerty organowe jak i prezentacje dla turystów. Wewnątrz katedry uwagę zwracają również wspaniałe barokowe ołtarze oraz feretron Matki Boskiej Oliwskiej. W Parku Oliwskim warto wstąpić w progi Ogrodu Botanicznego czy zobaczyć zbiory etnograficzne Muzeum Narodowego zlokalizowane w budynku Spichlerza Opackiego. W Lasach Oliwskich swoją siedzibę ma największe powierzchniowo ZOO w Polsce, które wśród swoich podopiecznych ma wiele rzadkich gatunków, jak choćby anoa, tygrysy amurskie czy jelenie Alfreda.

3. Westerplatte

Miejsce, które zasłynęło z obrony podczas kampanii wrześniowej, symbol niezłomności w walce o wolność. Wiedzie przez nie szlak turystyczny „Westerplatte”. Na półwyspie zobaczyć można zachowane wartownie, pozostałości koszar, schron, wieżę obserwacyjną. W miejscu zniszczonej wartowni nr V znajduje się Cmentarz Obrońców. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża.

4. Europejskie Centrum Solidarności

Oferuje wystawy stałe dotyczące historii Solidarności oraz tego jak wpłynęła ona na losy Polski jak i całej Europy Środkowowschodniej. Wśród eksponatów zobaczyć można Tablice 21 Postulatów z 1980r., które strajkujący wywiesili na Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, kurtkę ze śladem po kuli, od której zginął w 1970r. Ludwik Piernicki (bohater „Ballady o Janku Wiśniewskim”), biurko Jacka Kuronia. Dla najmłodszych przygotowano ciekawe stanowiska pozwalające w atrakcyjny dla dziecka sposób poznać budowę statku, pracę w porcie czy w stoczni (atrakcje dla dzieci obecnie zawieszone ze względu na pandemię).

5. Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Piękna latarnia morska o wysokości 27 m, oddana do użytku w 1894r. Udostępniona do zwiedzania (obecnie zamknięta z powodu pandemii), w jej wnętrzu można zobaczyć dawne przyrządy optyczne oraz wystawę poświęconą latarnictwu. Atrakcją jest zrekonstruowana kula czasu – urządzenie służące niegdyś do korygowania ustawień chronometrów okrętowych. W ciągu dnia można czterokrotnie obserwować spadek kuli, który oznacza niezwykle dokładnie odmierzone wybicie godziny dwunastej, czternastej, szesnastej i osiemnastej. Ze szczytu latarni rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Gdańską. O historii latarnictwa w barwny sposób opowiada inżynier Stefan Jacek Michalak, którego staraniem latarnia została odrestaurowana.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *