Elżbieta II – 20 Ciekawych Informacji i Ciekawostek

Elżbieta II

Elżbieta 2 właściwie nazywa się Elżbieta Aleksandra Maria. Królowa Wielkiej Brytanii pochodzi ze znanej dynastii Windsorów. Urodziła się w 1926 roku w Londynie.

Jej ojcem był Jerzy VI, a matką Elżbieta Bowes-Lyon. Elżbieta miała siostrę Małgorzatę, która zmarła w 2002 roku. Poniżej przedstawiono najciekawsze wiadomości i ciekawostki o królowej Wielkiej Brytanii.

1. Oprócz posiadania tytuły królowej Wielkiej Brytanii Elżbieta jest królową także około 15 innych państw w tym: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. Dawniej w historii tych państw było nawet 33.

2. Elżbieta jest najdłużej panującą monarchinią w Wielkiej Brytanii. Żadnemu innemu Władcy nie udało się pobić tego rekordu panowania. Rządzi Anglią ponad 65 lat co jest też rekordem na skalę światową.

3. Według znanego brytyjskiego magazynu Time została okrzyknięta człowiekiem roku w 1952 roku.

4. Królowa jest wielbicielką psów rasy Corgi. W swoim długim życiu miała ponad 30 psów tej rasy. Można śmiało powiedzieć, że posiadała kilka pokoleń Corgi.

5. Majątek królowej jest szacowany na około 340 milionów funtów brytyjskich. Mimo posiadania tak dużej sumy pieniędzy nie zajmuje nawet pierwszej setki najbogatszych obywateli Wielkiej Brytanii.

6. Oficjalny tytuł królowej to: „Elżbieta Druga, z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”.

7. Nie tylko ziemie Wielkiej Brytanii i innych wysp stanowią własność królowej Elżbiety. Należą do niej też zwierzęta żyjące w wodach wokół jej ziem. Królowa jest zatem posiadaczką wielorybów, delfinów i morświnów.

8. Według prawa królowa Wielkiej Brytanii nie może zeznawać w sądzie, bo chroni ją specjalny immunitet.

9. W ciągu całego panowania brytyjska królowa odbyła już ponad 255 podróży zagranicznych. W dzisiejszych czasach ze względu na wiek podróże te są ograniczone do tych najbardziej koniecznych.

10. Królowa Elżbieta uczyła się prywatnie, nie chodziła nigdy do publicznych szkół. Uczyła się na początku tylko geografii i historii, co miało później konsekwencje w brakach w edukacji. Jako dorosła już dziewczyna kontynuowała edukację, uczyła się też języka francuskiego i niemieckiego.

11. Ze względów bezpieczeństwa posiada ona własny bankomat w swoim pałacu Buckingham

12. Królowa podczas narodzin była na trzecim miejscu w kolejce do tronu. Przed nią był jej ojciec i stryj Edward VIII Windsor, który nie posiadał jednak swojego potomstwa. Jako pierwsza z linii została królową Wielkiej Brytanii.

13. Od wczesnego dzieciństwa królowa Elżbieta była niezwykle pedantyczną osobą. Niektórzy uważają, że ten rodzaj pedantyzmu przeradzał się w pewnego rodzaju obsesję na tym punkcie. Potrafiła wstawać w nocy i porządkować swoje rzeczy w szafkach.

14. W czasach drugiej wojny światowej Elżbieta wstąpiła do wojska, gdzie przeszkolona była na kierowcę i mechanika. Otrzymała nawet stopień kapitana za swoje zasługi.

15. Przyszła królowa i książę Filip poznali się na ślubie kuzynki Filipa. Książę Filip urodził się w Grecji, ma greckie i duńskie pochodzenie.

16. Nie tylko psy są uwielbiane przez królową, ale także interesuje się ona końmi.

17. Wzięła udział w reklamie Bonda o brytyjskim agencie. Wypowiedziała w niej słowa „Dobry wieczór pani Bond”.

18. Krążą pogłoski, że królowa co wieczór przed snem wypija lampkę szampana.

19. Królowa zmarła w wieku 96 lat. Była jedną z najdłużej panujących w historii.

20. Była królową nie tylko Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale też 15 innych państw.

4.7/5 - (4 votes)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.