Informacje, fakty i ciekawostki kulturowe
Całokształt materialnego i duchowego dorobku społeczeństwa, znany jako kultura, to przedmiot badań kulturoznawców, etnografów, filozofów i historyków. To, jak wielkie różnice kulturowe, występują w przypadku społeczeństw mieszkających nawet w państwach sąsiadujących ze sobą budzi zdumienie i skłania ludzi do podróży oraz lektury. Poznawanie obyczajów państw, które zamierzamy odwiedzić, ułatwia funkcjonowanie w nowym środowisku.
1. Przeciętny Rosjanin wypija około czterdziestu litrów czystego spirytusu rocznie, a piwo do 2013 roku było w Rosji uznawane za produkt spożywczy, a nie alkoholowy.
2. W japońskich restauracjach napiwki nie są mile widziane. Kelnerzy traktują je wręcz jako obrazę, dlatego jeśli chcemy podziękować za miłą obsługę, możemy wręczyć kelnerowi drobny prezent. Należy go podawać w obu dłoniach.
3. Jeśli wyruszamy do Kenii z zamiarem fotografowania tubylców, należy liczyć się z tym, że każdy z nich zażąda drobnej zapłaty za pozowanie. Warto więc mieć przy sobie gotówkę, aby nie doszło do nieporozumienia.
4. Islandczycy przez wieki wierzyli w istnienie elfów. Dziś średniowieczne wierzenia są przyczyną żartobliwych sytuacji. Okazuje się, że nawet współcześni Islandczycy mają na względzie to, że w niektórych miejscach istnieją siedliska magicznych stworzeń. Są one uwzględniane, kiedy w Islandii powstają nowe drogi lub nowe budowle.
5. W Tajlandii głowę uważa się za świętą część ciała, za to stopy uważane są za nieczyste. Jeśli przez przypadek dotkniemy czyjejś głowy, powinniśmy natychmiast przeprosić. To samo, jeśli dotkniemy kogoś stopą. Na szczęście Tajowie są wyrozumiali wobec turystów, dlatego rzadko dochodzi do scysji z powodu takich wpadek.
6. W Mongolii dzieci do 3-5 roku życia oficjalnie nie mają jeszcze płci, ponieważ wierzy się, że dzieci tak małe nie mają duszy. Dopiero postrzyżyny zamykają etap przejściowy, a dziecko uzyskuje imię.
7. W Chinach głośne bekanie po posiłku jest oznaką docenienia potrawy, a więc jest obowiązkowe, jeśli chcemy być uprzejmi. Ludzie okazują w ten sposób szacunek nie tylko w domach, ale również w restauracjach.
8. Chinki uwielbiają sztuczne paznokcie, a Chińczycy zapuszczają te prawdziwe lub tylko jeden z nich. Jest to oznaka dumy z tego, że dana osoba nie musi pracować na roli, aby wyżywić swoją rodzinę.
9. W Iranie obowiązuje zakaz wznoszenia toastów, a kobiety i mężczyźni nie mogą podawać sobie rąk.
10. Francuzi nie znoszą rozmów o swoich zarobkach. Jest to temat, którego należy unikać, w przeciwieństwie do tematów kulinarnych.