Informacje, fakty i ciekawostki o krzyżakach

zamek

Zakon Krzyżacki był jednym z trzech największych chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na przełomie dziesiątego i jedenastego wieku. Od trzynastego wieku Krzyżacy są nieodłączną częścią historii Polski, bo to właśnie wtedy Konrad Mazowiecki zaprosił ich do naszego kraju, aby pomogli w obronie posiadłości Piastów przed Prusami. Krzyżacy mieli jednak zupełnie inne plany.

1. Po tym jak Krzyżacy przybyli do Polski, ich zadaniem była chrystianizacja pogańskich Prusów. Jednak proces ten przyjął formę otwartej walki i powiększania swojego terytorium. W końcu weszli również na ścieżkę wojenną przeciwko Polakom.

2. Na przestrzeni dekad coraz częściej dochodziło do scysji między Polakami i Krzyżakami. Większość z nich kończyła się klęską Polaków. Złą passę przerwała bitwa koło wsi Płowce w 1331 roku. Wojsko polskie pod wodzą Władysława Łokietka co prawda nie wygrało, ale nie było również rozstrzygnięcia na korzyść Krzyżaków.

3. Malbork jest dziś najbardziej okazałym zamkiem w Polsce. W trzynastym wieku był twierdzą Krzyżaków, która zdobyła nawet prawa miejskie i stała się stolicą Zakonu.

4. Dzięki dyspensie papieskiej zakonnicy mogli zajmować się handlem. Zarabiali sporo pieniędzy na przykład zajmując się sprowadzaniem i dystrybucją wina.

5. W 1525 roku doszło do ta zwanego hołdu pruskiego. Była to sekularyzacja zakonu, który od tego momentu stał się lennem Polski.

6. Strój kawalerów mieczowych z Zakonu Krzyżackiego był biały, a ich symbolem był czerwony krzyż nad mieczem w tym samym kolorze.

7. Za panowania Władysława Jagiełły doszło do Wielkiej Wojny pomiędzy Polakami, Litwinami i Rusinami a Zakonem Krzyżackim. Jej punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem w 1410 roku, którą ci pierwsi pod wodzą Jagiełły wygrali. Była to największa bitwa średniowiecznej Europy. Wielki mistrz krzyżacki, Ulrich von Jungingen został wówczas zabity.

8. W XIX wieku Zakon zajął się działalnością charytatywną i wspomaganiem szpitali. Również wtedy w Zakonie po wielu latach pojawiły się siostry zakonne.

9. Dopiero w 1929 roku Zakon Krzyżacki podjął decyzję o zrezygnowaniu z charakteru rycerskiego. Jego członkowie zamieszkali wówczas na austriackiej prowincji.

10. Obecnie siedziba Zakonu znajduje się przy katedrze świętego Szczepana w Wiedniu, ale posiada on również swoje domy w innych państwach europejskich, w tym we Włoszech i w Niemczech.

4.3/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *