Interesujące fakty i ciekawostki o malarzach

malowanie

Jeszcze w XIX wieku malarstwo należało do tych szlachetnych dziedzin sztuki, które wymagały talentu, pracy, wiedzy i wrażliwości zarezerwowanej dla wybitnych artystów. W domach znamienitych rodów widniały portrety członków rodziny, a kunszt malarski był elitarną formą fotografii, która miała go wkrótce wyprzeć i stać się sztuką dla wszystkich warstw społecznych. Wiele obrazów twórców renesansowych, barokowych, modernistycznych i międzywojennych owianych jest wielką tajemnicą i skandalem. Zadbali o to nie tylko autorzy dzieł, ale i ich miłośnicy.

1. W średniowieczu większość obrazów była podporządkowana teocentryzmowi, a więc skupiała się na motywach religijnych, jak wszystkie inne dziedziny życia. Sztuka sakralna miała praktyczne założenia – jej zadaniem było dokształcać tych, którzy nie umieli czytać. Analfabeta w średniowieczu nie mógł poznawać Pisma Świętego czytając, ale mógł oglądać sceny z Biblii na obrazach.

2. W renesansie po raz pierwszy użyto w malarstwie perspektywy. Prace Leonarda da Vinci po raz pierwszy w historii sprawiały wrażenie trójwymiarowych, co można zauważyć nawet na najsłynniejszym portrecie Mona Lisy, za którą widnieje rozmyty krajobraz, proporcjonalny do rozmiarów modelki.

3. Vincent van Gogh miał trzydzieści siedem lat, kiedy popełnił samobójstwo, strzelając do siebie. Nieco wcześnie pozbawił się ucha, a przez całe życie towarzyszyły mu stany depresyjne i pogłębiająca się choroba psychiczna.

4. Zdeformowane postacie na obrazach Pabla Picassa, które wyznaczyły nowy nurt zwany kubizmem, były skutkiem fascynzacji malarza rzeźbami afrykańskimi. Drewniane maski i rzeźby folklorystyczne były zazwyczaj pozbawione proporcji, co zainspirowało Picassa do malowania portretów przypominających bryły.

5. W ciągu całego swojego życia Vincent van Gogh sprzedał tylko jeden obraz. Dziś jego prace pokazywane są w największych muzeach na świecie i uznawane są za bezcenne.

6. Frida Kahlo, meksykańska malarka, która zasłynęła malując nietypowe autoportrety, była w 1940 kochanką Lwa Trockiego. Największy przeciwnik Stalina ukrył się w Meksyku, gdzie jego gospodarzem został Diego Rivera, mąż Fridy. Romans nie mógł jednak trwać długo, ponieważ Trocki został zamordowany na zlecenie Stalina.

7. Obraz “Złota Adela” Gustava Klimta, do którego użyto złota i srebra w płatkach, został w 2006 roku sprzedany za 135 milionów dolarów. Przedstawiciel wiedeńskiego modernizmu i secesji pobił pod tym względem rekord świata.

8. Henri de Toulouse -Lautrec był owocem kazirodczego związku. Najpewniej to było przyczyną jego dolegliwości, do których można zaliczyć ślinienie się, seplenienie, deformację nóg i wyjątkowo niski wzrost. Jego talent i styl życia spowodowały jednak, że jeszcze za życia był symbolem bohemy na Montmartre.

9. Jacek Malczewski, autor “Portretu mężczyzny na tle pejzażu”, prowadził szkolenie dla kobiet, które chciały zostać malarkami. Było to o tyle nietypowe, że w tamtych czasach kobiety nie mogły oficjalnie studiować w akademiach sztuk pięknych.

10. Alfons Mucha był przedstawicielem czeskiego modernizmu i secesji, który zaprojektował również państwowe godło, wizerunki na banknotach i znaczkach. Zmarł w wyniku przesłuchania przez Gestapo, po tym jak Niemcy wkroczyli do Czech w marcu 1939 roku.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *