Jak optycznie powiększyć wnętrze: ciekawe informacje

łóżko

Jak optycznie powiększyć wnętrze? To pytanie, na które odpowiedzi szukają lokatorzy kawalerek i niewielkich mieszkań. Zabieg ten jest szczególnie ważny dla ludzi, którzy mają tendencję do klaustrofobii i nie znoszą maleńkich pomieszczeń, w których brakuje przestrzeni. Na szczęście istnieje całkiem sporo trików, które sprawią, że wnętrza będą optycznie dużo większe.

1. Jedną z głównych zasad, które pozwolą nam stworzyć wrażenie większego mieszkania, jest postawienie na minimalizm. Im mniej mebli i drobiazgów w każdym kącie mieszkania, tym więcej miejsca. Zamiast meblościanki na całą ścianę, wystarczy wybrać tylko te meble, które są niezbędne, na przykład szafę, jeden stół i kilka krzeseł.

2. Ciemne kolory pochłaniają przestrzeń, więc jeśli chcemy jej więcej w pomieszczeniach, powinniśmy postawić na biel lub jasne, pastelowe farby na ścianach.

3. Dodatkowe triki, którą pozwolą wzmocnić efekt, jest pomalowanie sufitu na biało, a ścian na nieco ciemniejszy kolor, na przykład szary lub beżowy. Jeśli dodatkowo jedna z czterech ścian będzie w zupełnie innym kolorze niż trzy pozostałe, pokój będzie wydawał się jeszcze większy.

4. Jeśli zamiast malowania ścian wolimy tapety, korzystnym zabiegiem będzie wytapetowanie trzech ścian gładką tapetą, a tej ostatniej tapetą we wzory, na przykład kwiaty lub figury geometryczne. Dzięki temu nie tylko uzyskamy złudzenie nadprogramowego metrażu, ale również ożywimy wnętrze.

5. Pomalowanie wszystkich ścian w horyzontalne lub wertykalne linie bądź pasy sprawi, że ściany będą wydawały się dłuższe. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą, by pomieszczenie było bardziej przestrzenne, a nie lubią gładkich powierzchni.

6. Wieszanie we wnętrzach luster to trik stosowany od dziesiątek lat przez właścicieli restauracji. Warto je również zastosować w niewielkim mieszkaniu. Odbicie pomieszczenia w lustrze sprawi, że będzie nasza podświadomość uzna je za dużo większe. Lustro bywa również gustowną ozdobą.

7. Firany i zasłony z ciężkich tkanin nie tylko nie wpuszczają do pomieszczenia światła dziennego, ale również pomniejszają je optycznie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w rolety typu dzień-noc, albo jednolite rolety w niezbyt ciemnym kolorze.

8. Podobnie jak zasłony, dywany i nadmiar chodników w domu sprawiają, że podłoga wydaje się mniejsza, a co za tym idzie, cale pomieszczenie maleje w oczach. W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne podłogi w postaci paneli, drewna czy gumolitu.

9. Jeśli meble nie będą tworzyły jednego wielkiego ciągu, a ich segmenty będą porozstawiane pod ścianami lub w kątach, uzyskamy sporo przestrzeni w całym pomieszczeniu. Stół również nie powinien stać na środku, ale możliwie jak najbliższej którejś ze ścian.

10. Jasne oświetlenie, zamiast żółtego i ciemnego światła, doda pomieszczeniu kilka metrów kwadratowych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *