Kozetka czy kanapa – Co wybrać?

kanapa

Kozetka czy kanapa? Który z tych mebli będzie odpowiedni w naszym domu? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i do czego ma on nam służyć. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, żeby dokonać właściwego zakupu.

Kozetka, mebel, który stał się swoistym symbolem psychoanalizy według wiedeńskiego mistrza w tej dziedzinie, Zygmunta Freuda, to wygodna opcja dla jednej osoby. Jeśli szukamy czegoś pomiędzy małą kanapą a fotelem, może to być właściwy wybór. Kozetki stają się coraz modniejszą opcją w salonach, bo przez sam kształt wnoszą styl i nieco ekstrawagancji do pomieszczenia. Sprawdzi się również świetnie jako dodatek do sypialni, miejsce, w którym niekoniecznie będziemy sypiać, ale zdecydowanie nadającym się do popołudniowej lektury czy drzemki.

Kanapa będzie lepszym wyborem w przypadku tych, którzy zakładają, że korzystać będzie z niej więcej osób. Kanapy najczęściej stanowią najważniejszy punkt salonu, gdzie odpoczywamy z domownikami lub przyjmujemy znajomych. Jeśli więc szukamy mebla, który pomieści kilka osób przy stoliku podczas popołudniowej kawy czy lampki wina z przekąskami, kanapa będzie idealnym rozwiązaniem. Narożna kanapa lub sofa mogą pomieścić kilka osób przy wspólnym biesiadowaniu, a po drugiej stronie stołu możemy rozłożyć pufy lub mniejsze fotele. Oczywiście, kanapę o wiele łatwiej potraktować również jako kozetkę. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie ku temu, by relaksować się na niej w pojedynkę.

Kompromisem pomiędzy tymi dwiema opcjami może być również ich połączenie. Jeśli metraż nam na to pozwala, możemy wyposażyć się zarówno w kanapę, jak i kozetkę, która urozmaici umeblowanie w danym pomieszczeniu. Takie połączenie może być interesującym rozwiązaniem, kiedy zadbamy o odpowiednie dobranie kolorów, rozstawienie mebli oraz ich kompozycję z innymi dodatkami w pokoju. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, powinniśmy zrezygnować z innych siedzisk w stylu puf, foteli i krzeseł. Nadmiar różnych stylów może doprowadzić do tego, że pomieszczenie będzie wyglądało na zagracone i zbyt eklektyczne. Kierując się zasadą, że co za dużo, to nie zdrowo, dokonajmy właściwego wyboru.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *