Maltańczyk – pies, który zmienił nasze życie

maltańczyk

Maltańczyk to rasa psów, które kwalifikują się do grupy psów do towarzystwa. Są to małe psy o białej lub jasnokremowej sierści, które zyskują miłośników zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Dla tych ostatnich są zresztą doskonałym towarzystwem, ponieważ charakteryzują się łagodnym i wesołym usposobieniem.

1. Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata, a naukowcy odkryli, że rasa ta była znana już w starożytnym Egipcie oraz Grecji i Rzymie. Rzeźby przedstawiające Maltańczyki został odkryty w grobowcu faraona Ramzesa II.

2. Nazwa tych psów wynika z pomyłki geograficznej. Maltańczyki pochodzą z wyspy Meledy na Morzu Śródziemnym, która została pomylona z Maltą.

3. Choć jego sierść jest średniej długości, nie wymaga strzyżenia. Uważa się jednak, że Maltańczyk musi być regularnie czesany i że powinno się przykładać dużą wagę do jego oczu. Długa sierść i jej kontakt z przyrodą często doprowadzają do infekcji oczu, którą można rozpoznać po odbarwieniu się sierści wokół oczu.

4. W związku z tym, że Maltańczyk jest małym psem, żyje długo jak na psa. Przeciętnie pies tej rasy dożywa od czternastu do szesnastu lat.

5. Maltańczyki były bardzo popularne na dworze królewskim w czasach Henryka VIII i Elżbiety I. Wierzono wtedy, że mają zbawienny wpływ na problemy reumatyczne, dlatego psom pozwalano spać w łóżkach wraz z właścicielami.

6. Maltańczyki szybko oswajają się w nowym środowisku i akceptują domowników, łącznie z innymi zwierzętami.

7. Maltańczyki mają tendencje do alergii, dlatego należy obserwować niepokojące objawy, takie jak wypadanie sierści czy wylizywanie łap.

8. W Polsce Maltańczyki pojawiły się w czternastym wieku, a największą popularnością, wyłączając XXI wiek, cieszyły się w dwudziestoleciu międzywojennym. Były uznawane za idealnych kompanów do życia w mieście.

9. Arystoteles wspominał o Maltańczykach w swoim spisie psów w IX w. p.n.e.

10. Maltańczyki są bardzo pojętne i nadają się do psich zawodów. Warto również zapewniać im sporo ruchu na co dzień, ponieważ słyną z tego, że uwielbiają jeść.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *