Medytacja dla początkujących
Meditatio, to określenie łacińskie oznaczające zagłębienie się w myślach oraz rozważanie. Praktykowanie medytacji służy wprowadzaniu umysłu w odmienny stan, co pomaga w rozwijaniu uczuć, ale także w rozwinięciu wewnętrznej siły. Czynności medytacyjne są znane już od czasów starożytnych, a dziś, po kilku tysiącach lat, stanowią odskocznię dla ludzi żyjących szybciej i intensywniej niż kiedykolwiek.
1. Buddyjscy mnisi uważają medytację za trening własnego umysłu, dzięki któremu rozwijamy koncentrację i samoświadomość.
2. Mimo że medytacja jest doświadczeniem głębokim i jak najbardziej duchowym, wcale nie musi współistnieć z żadną religią. Mogą ją uprawiać ludzie na całym świecie, niezależnie od swoich przekonań religijnych.
3. Medytacja kojarzy nam się z siedzeniem w niewygodnej pozycji przez wiele godzin, ale jest to tylko jedna z metod. Istnieje mnóstwo różnych metod medytowania. Niektórzy robią to nie leżąco, a jeszcze inni wykonując jakieś mechaniczne czynności.
4. Medytacja błędnie mylona jest z procesem pozbywania się jakichkolwiek myśli z głowy. Często ten fałszywy nakaz jest powodem frustracji, bo wydaje się czymś nie do osiągnięcia. Tak naprawdę medytacja polega na tym, aby ułatwić przepływ myśli przez naszą głowę bez regulacji i moderacji. To właśnie wtedy możemy się im przyjrzeć z dystansem i zaakceptować zastany stan umysłu.
5. Każdy powinien medytować w czasie, który mu najbardziej odpowiada, oraz miejscu, w którym czuje się spokojnie i swobodnie. Nie jest prawdą, że do tego rytuału są potrzebne specjalne narzędzia i maty. Wystarczy wygodny fotel, podłoga lub łóżko.
6. Najważniejszą częścią medytacji jest świadomy, spokojny oddech. Często zdarza się, że w ciągu dnia tylko podczas medytacji oddychamy dokładnie tak, jak powinniśmy: nabieramy głęboko powietrze do płuc i spokojnie je wydychamy.
7. Guru medytacji polecają, aby na początku wyobrażać sobie jasne powietrze, które wdychamy, oraz ciemne i brudne, którego pozbywamy się z organizmu. W ten sposób pozbywamy się złej energii z naszego umysłu.
8. Medytacja z jedzeniem to ćwiczenie, do którego potrzebny jest jedna rodzynka i dwadzieścia wolnych minut. W tym czasie, i ani chwili krócej, powinniśmy zjeść rodzynkę, delektując się jej smakiem i skupiając się tylko na niej. Podobno ćwiczenie to budzi zdumienie ludzi, którzy go spróbowali. Niektórzy twierdzą, że skupienie sprawiło, iż dopiero w tym momencie poznali pełny smak i strukturę rodzynki. W ten sposób trenujemy uwagę i skupienie na drobiazgach.
9. Medytacja w ruchu to alternatywa dla tych, którzy nie potrafią wysiedzieć w miejscu. Można medytować wykonując ćwiczenia albo w trakcie biegania.
10. Formą medytacji mogą być również inne czynności, takie jak kolorowanie, robienie na drutach czy szydełku, a nawet sprzątanie.