40 Interesujących Ciekawostek o Nikoli Tesli

Banknot

Każda osoba interesująca się technologią na pewno słyszała o ojcu elektryczności. Jeden z największych wynalazców, przez wielu uważany za jednego z największych innowatorów w historii.

Mowa oczywiście o Nikoli Tesli, wynalazcy takich urządzeń jak, na przykład: silnik elektryczny, prądnica, elektrownia wodna zbudowana na wodospadzie Niagara, ale także rzeczy codziennego użytku, jak dynamo rowerowe czy radio. Żywot Nikoli Tesli jest niezwykle ciekawy, spójrzmy na kilka najciekawszych elementów.

Fakt 1. Nie jest znana dokładna data urodzin tego geniusza. Z racji tego, że mówi się, że urodził się „równo o północy”, jako datę urodzenia przyjmuje się 9 albo 10 lipca 1856 roku.

Fakt 2. Zachowała się jednak relacja z nocy kiedy się urodził. Trwała wtedy potężna burza z piorunami, co dzisiaj uznawane jest za chichot losu, że właśnie urodził się Władca Piorunów.

Fakt 3. Pomimo, że Nikola Tesla uważany jest za geniusza techniki, krył także talenty humanistyczne, mianowicie za młodu pisywał wiersze, których jednak nie publikował – uważał je za zbyt osobiste, aby ktoś mógł je czytać.

Fakt 4. Już od dzieciństwa uwielbiał eksperymentować. Zachowała się historia jak wdrapał się na dach stodoły z parasolem ojca i próbował zastosować go jak spadochron do lotu. Oczywiście, plan nie zadziałał jak miał zadziałać, parasol wywinął się na drugą stronę, a Nikola wylądował twardo na ziemi, na szczęście bez większych obrażeń.

Fakt 5. Za eksperymentami, szczególnie tymi niebezpiecznymi, młodego Nikoli szły pierwsze próby budowania własnych wynalazków. Mówi się, że już w wieku 5 lat zbudował swój pierwszy mechanizm koła wodnego, które pomimo bardzo słabo rozwiniętej konstrukcji było w stanie obracać się w wodzie.

Fakt 6. Młodemu Nikoli niejednokrotnie udało się uratować sytuację. Przykładem takiego zdarzenia może być parada z okazji zakupu nowego urządzenia gaśniczego podczas której nastąpiła jego awaria. Młody chłopak natychmiast domyślił się, że może chodzić o złamanie węża i pobiegł go poprawić, ratując tym samym imprezę.

Fakt 7. Zainteresowanie elektrycznością pojawiło się, gdy Nikola głaskał kota i poczuł przepływający prąd podczas tego. To miało go skłonić do rozważań o tym co się właśnie stało i pchnąć go na ścieżkę przeznaczenia.

Fakt 8. W czasie pracy, jednej ze swoich pierwszych w życiu, Nikola wykonał wzmacniacz telefoniczny. Miało to miejsce gdy pracował w Centralnym Biurze Telegraficznym w Budapeszcie.

Fakt 9. Młody Tesla miał dość duże problemy z odnalezieniem się w Europie. Z pomocą przyszedł mu Charles Batchelor, współpracownik Edisona. Zaproponował mu, żeby przyjechał do Ameryki i tam dalej rozwijał swoje talenty.

prąd

Fakt 10. Z samą podróżą do Ameryki wiąże się też dodatkowa historia, mianowicie młodemu Nikoli ukradziono bagaż na dworcu. Ale z racji bardzo dobrej pamięci chłopaka, podał on numer swojego biletu z pamięci, co uratowało jego podróż.

Fakt 11. Ledwo wysiadł ze statku w Ameryce, a już znalazł możliwość zarobku. Zauważył szewca próbującego uporać się z problemem z maszyną. Tesla pomógł mu, za co miał zarobić 20 dolarów.

Fakt 12. Zgodnie z planami Charlesa Batchelora, który sprowadził Nikolę do Ameryki, swoją pracę zaczął u Edisona, gdzie od razu zabłysnął naprawiając prądnicę na statku.

Fakt 13. Jednym z najlepiej udokumentowanych momentów w życiu Nikoli była sytuacja dotycząca jego odejścia z firmy Edisona. Ten obiecał Nikoli 50 tysięcy dolarów za pomoc w udoskonaleniu prądnic. Gdy Tesla w końcu skończył swoją pracę i przyszedł po wypłatę, Edison śmiał się w głos mówiąc, że to były jedynie żarty. Doprowadziło to do tego, że Tesla porzucił dalszą pracę dla niego.

Fakt 14.Zaraz po tym wydarzeniu Nikola założył swoją firmę – Tesla Electric Light & Manufacting Company.

Fakt 15. Firmę tę jednak błyskawicznie porzucił przez problemy finansowe. Jako swoją wypłatę dostał plik akcji firmy, jednak te nie były warte zbyt dużo.

Fakt 16. Panujący w tamtym czasie kryzys w Ameryce zmusił młodego geniusza do pracy przy kopaniu rowów.

Nikola Tesla

Fakt 17. Tesli bardzo zależało na amerykańskim obywatelstwie, o którym mówił że jest dla niego ważniejsze niż wszystkie dowody uznania za działalność naukową. Uzyskał je 30 lipca 1891 roku.

Fakt 18. Tesla był propagatorem prądu zmiennego, czyli takiego który do dzisiaj płynie w domowych gniazdkach na całym świecie.

Fakt 19. Największym zagrożeniem dla prądu ciągłego okazał się Edison, który wszelkimi sposobami próbował podkreślić niebezpieczeństwo tego rozwiązania. On sam promował prąd stały.

Fakt 20. Edison w walce rozprzestrzeniał ulotki o zagrożeniu związanym z prądem zmiennym, a także organizował pokazy, podczas których udowadniał jak wielkie zagrożenie niesie za sobą prąd zmienny – zabijał przy pomocy jego psy i koty, żeby zbudować poczucie, że prąd zmienny to śmierć.

Fakt 21. Jednym z najbardziej zaciekłych ataków Edisona na Teslę był fakt wyboru prądu zmiennego przez Edisona na budowę krzesła elektrycznego.

Fakt 22. Już przy pierwszej egzekucji, czyli w roku 1890, nie wszystko poszło tak jak miało. Skazany na śmierć William Kemmler, usiadł na krześle na którym była źle dobrana moc prądu, przez co egzekucja była bardzo długa i doprowadziła do potwornych męczarni skazanego.

Fakt 23. Jednak niedługo po tym wydarzeniu, Tesli udało się odbić. Podczas pierwszych Światowych Targów Elektryczności w Chicago to właśnie prąd zmienny został wybrany do oświetlania wydarzenia.

Fakt 24. Większość wynalazków Tesli powstawała w jego głowie, a dopiero potem były realizowane w rzeczywistości.

Lampy Plazmowe

Fakt 25. Jedną z najmniej przyjemnych historii Tesli były jego fobie i zaburzenia. Z każdym rokiem dawały o sobie znać coraz mocniej.

Fakt 26. Tesla odczuwał wstręt do takich czynności jak dotykanie włosów drugiej osoby, patrzenie na brzoskwinie czy damskich kolczyków.

Fakt 27. Najpewniej cierpiał na nerwicę natręctw. Miał różne natręctwa, typu liczenie kroków w czasie spaceru, wycieranie naczyń i sztućców 18 serwetkami. Wszystkie takie czynności charakteryzowało to, że Tesla bardzo lubił wielokrotności liczby trzy.

Fakt 28. Przez całe życie prześladowały go także dziwne zjawiska wzrokowe. Opisywał to jako rozbłyski światła.

Fakt 29. Najpewniej choroba związana ze zjawiskami wzrokowymi była rodzinna, ponieważ brat Tesli też je miewał.

Fakt 30. Tesla miał problemy zdrowotne od samego przyjścia na świat. Został natychmiast ochrzczony, ponieważ nie wiadomo było czy przeżyje.

Fakt 31. Nikola nigdy się nie ożenił. Uważał, że całą miłość powinien przekierować na swoje prace naukowe.

Fakt 32. Miał wiele nałogów, palił papierosy i cygara, pił dużo kawy, a także uprawiał hazard.

Transformator Tesli

Fakt 33. Teslę charakteryzowało silne poczucie odpowiedzialności za środowisko. Starał się podkreślać jak ważna jest ochrona nieodnawialnych źródeł energii.

Fakt 34. Tesla posiadał około 300 patentów chronionych w 26 krajach świata.

Fakt 35. Tesla często jest nazywany Człowiekiem, który wynalazł XX wiek.

Fakt 36. Jednym z największych wynalazków Tesli był wielofazowy silnik elektryczny.

Fakt 37. Na cześć Tesli została nazwana jednostka indukcji magnetycznej.

Fakt 38. Samochody elektryczne Tesla także noszą nazwę na cześć tego wielkiego naukowca.

Fakt 39. Na starość Nikola Tesla wyjątkowo mocno upodobał sobie gołębie, które codziennie dokarmiał i pomagał chorym.

Fakt 40. Zmarł 7 stycznia 1943 roku w podeszłym wieku. Przyczyną śmierci była zakrzepica tętnicy wieńcowej.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *