Robert Baden Powell – Interesujące Ciekawostki
Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, znany jako Lord Baden-Powell lub jeszcze krócej B-P, urodził się w Londynie w 1857 roku. Był brytyjskim wojskowym i twórcą, jednak świat zna go przede wszystkim jako założyciela skautingu. Oto 15 ciekawostek z życia tego wybitnego człowieka.
1. B-P był synem profesora z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ale ten zmarł gdy chłopiec miał trzy lata. Został wychowany przez samotną matkę.
2. Młody chłopak miał zacięcie artystyczne. Interesowało go aktorstwo, muzyka i malarstwo. Później, już jako szpieg, wykorzystywał zdolności artystyczne do ukrywania tajnych informacji, np. na rysunkach skrzydeł owadów.
3. Udało mu się zdobyć stypendium do prestiżowej szkoły Charterhouse. Już tutaj zaczęły przejawiać się jego specjalne zainteresowania – ukrywał się przed nauczycielami w pobliskim lesie i ćwiczył myślistwo. Później zawsze podkreślał rolę przyrody i umiejętności przetrwania.
4. Trafił do wojska w 1876 roku, najpierw do Indii, potem do Afryki. Jego rolą był scout, czyli zwiadowca, co wymagało dużo kreatywności i umiejętności poruszania się w nieznanym terenie.
5. Został najmłodszym (40-letnim) pułkownikiem. Szkolił zwiadowców, którzy mieli być samodzielni i potrafić przetrwać w najcięższych warunkach. W 1899 roku opublikował podręcznik Aids for scouting, który niedługo zyskał ogromną popularność wśród młodzieży. Niemal każdy młody człowiek chciał być zwiadowcą, tropicielem czy szpiegiem.
6. W czasie drugiej wojny burskiej (1899-1902) został bohaterem narodowym, wsławiając się podczas obrony miasta Mafeking. Znaczącą rolę w czasie oblężenia odegrała pomoc nieletnich chłopców, którzy pełnili rolę posłańców, wartowników czy sanitariuszy.
7. Po powrocie do kraju Powell często uczestniczył w wojskowych szkoleniach młodzieży, jednak widział, że czegoś w nich brakuje, chciał, by bardziej motywowały chłopców, kształtowały ich charaktery i działały na wyobraźnię. Wtedy postanowił skupić się na pracy z młodzieżą, w ten sposób kształtując przyszłość kraju.
8. B-P stworzył podręcznik skautingu dla chłopców, w których znalazły się zadania praktyczne, ale przede wszystkim stawiał na przygody i zabawę. Zadania wymagały przebywania na świeżym powietrzu, tworzenia drużyn, wyłanianie liderów, sprawnej komunikacji i logicznego myślenia, szybko zdobywając ogromną popularność.
9. Ruch skautingu szybko rozprzestrzenił się na cały kraj, chłopcy spontanicznie tworzyli drużyny i konkurowali z innymi, w ciągu roku było to już 100000 osób. Szybko powstała też żeńska odmiana chłopięcych oddziałów – ruch skautek. Pilnie trzeba było stworzyć odpowiednie struktury, by zapanować nad całym zjawiskiem.
10. Skauting zaczął zyskiwać popularność w innych krajach, a Powell podróżował i wizytował zagraniczne grupy. Jego nazwisko stało się znane na całym świecie.
11. W roku 1939 został nominowany do pokojowej nagrody Nobla.
12. Napisał dwa podręczniki dla młodzieży przygotowujące do wojny, jednak jego celem zawsze było propagowanie braterstwa młodzieży, idei wzajemnej pomocy i wyższego dobra. Chciał wychowywać świadomych obywateli i patriotów.
13. W czasie wojen światowych chłopcy wychowani w duchu skautingu okazali się wyjątkową pomocą działającą na tyłach.
14. Ostatnie dwa lata życia B-P spędził w Kenii, gdzie zmarł w 1941 roku.
15. Ruchu skautingu skupia dziś dziesiątki milionów osób na całym świecie, obejmując również licznych polskich harcerzy.