15 Ciekawostek o Rozgwiazdach

rozgwiazda

Rozgwiazda to kształt, który rozpozna każdy, ale już szczegóły dotyczące tych fascynujących zwierząt znają tylko nieliczni. Są to morskie drapieżniki, które żyją na dnie mórz i oceanów, pod skałami i na rafach koralowych, występują w ogromnej różnorodności wielkości, kształtów i kolorów, zawsze jednak ich ciało ma gwiaździsty pokrój. Poznajcie 15 ciekawostek na temat tych interesujących zwierząt.

1. Ciało rozgwiazdy jest spłaszczone, ma centralny dysk i odchodzące od niego ramiona. Otwór gębowy znajduje się na spodzie ciała, a ramion zazwyczaj jest 5, chociaż może być ich też 6, 10, a nawet 20! Gatunek z rekordową liczbą ramion ma ich aż 45.

2. Poszczególne gatunki różnią się kolorami – rozgwiazdy występują w odcieniach czerwieni, brązu i pomarańczu, ale też szarości czy niebieskiego.

3. Rozgwiazdy mogą żyć krócej lub dłużej, w  zależności od gatunku. Zazwyczaj jest to kilka lat, ale najbardziej długowieczne mogą dożywać 34 lat.

4. Niektóre rozgwiazdy są małe i lekkie, mają po kilka-kilkanaście centymetrów, inne mogą osiągać nawet 5 kg wagi.

5. Aktualnie znanych jest ponad 2000 gatunków rozgwiazd, które zamieszkują dna wszystkich oceanów i mórz, zarówno tych tropikalnych, jak i wód polarnych. Bytują zarówno na terenach przybrzeżnych, jak i największych głębinach, na skałach, podwodnych łąkach czy podłożach błotnistych.

6. Jeden gatunek rozgwiazdy występuje w Bałtyku, to rozgwiazda czerwona.

7. Rozgwiazdy są powolne, pełzają z prędkością 5–15 cm na minutę, poruszając się w dowolnym kierunku, chociaż są takie, które przesuwają się z prędkością metra na minutę.

8. Rozgwiazda to żarłoczny drapieżnik. Poluje na glony, gąbki, ślimaki, małże, czasem ryby. Małe ofiary mogą być połykane w całości, a te większe rozgwiazdy mogą otulić rozciągliwym i wysuwanym przez otwór gębowy żołądkiem i powoli strawić. Niektóre gatunki żywią się też padliną czy mułem dennym.

9. Jeden z gatunków rozgwiazdy został wpisany na listę najbardziej  szkodliwych gatunków inwazyjnych na świecie, ponieważ doprowadził do wyniszczenia populacji małży poławianych komercyjnie na wodach Tasmanii.

10. Rozgwiazdy mają pozytywny wpływ na utrzymanie równowagi ekologicznej na niektórych obszarach, ale jednocześnie są uważane za szkodniki, gdyż doprowadzają np. do znaczących uszkodzeń rafy koralowej.

11. Mogą rozmnażać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo przez pączkowanie lub regenerację, np. z ramienia. Regeneracja to też sposób na odbudowę uszkodzeń ciała.

12. Układ naczyniowy rozgwiazdy to sieć kanałów wypełnionych wodą morską.

13. Rozgwiazdy  są wrażliwe na dotyk, światło, temperaturę, a także stan wody wokół nich. Wykrywają zapachy i substancje chemiczne i podążają w ich kierunku.

14. Rozgwiazdy mają wielu naturalnych wrogów, jak kraby, ryby, mewy czy wydry morskie. Niektóre by bronić się przed atakiem wytwarzają substancje toksyczne, inne mają pancerze czy kolce.

15. Niebezpieczeństwem dla rozgwiazd mogą być też choroby bakteryjne, wirusowe, a także działalność człowieka – ich atrakcyjny wygląd sprawia, że są zbierane z naturalnych siedlisk i sprzedawane turystom jako pamiątki czy ozdoby. Szczególnie dotyczy to rozgwiazd o mocnym ubarwieniu. Na niektórych obszarach zbieranie rozgwiazd jest nielegalne, by odbudować ich liczebność.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *