40 Interesujących Ciekawostek o Thomasie Edisonie

Edison

Thomas Edison jest uważany za jednego z największych naukowców. Urodził się w 1847 roku w Ameryce w Milanie. Przypisuje się mu wynalezienie żarówki, jednak czy tak rzeczywiście jest?

Poniżej kilka informacji i ciekawostek z życia tej niezwykle barwnej i interesującej postaci w historii nauki.

1. Thomas Edison urodził się w zamożnej rodzinie obrotnego przedsiębiorcy.

2. Thomas Edison na drugie imię miał Alva.

3. Swoją edukację rozpoczął w wieku 8 lat i okazało się to wielkim rozczarowaniem.

4. Oczekiwania młodego Thomasa były takie, że będzie robił rzeczy wielkie, będzie mógł się rozwijać i doświadczać nauki na żywo. Oczekiwał tego już od samego początku, od pierwszych tygodni nauki, która miała być przed nim.

5. Sytuacja w szkole, gdzie musiał wyuczać się na pamięć formułek i wzorów sprawiła, że Młody Thomas Edison został jednym z najgorszych uczniów, a irytacja która w nim narastała doprowadziła do tego, że swoim zachowaniem doprowadził do wyrzucenia ze szkoły.

6. Sytuacja ta doprowadziła, że młody Edison wziął sprawy w swoje ręce i rozpoczął naukę na własną rękę. Czytał dużo książek, prowadził dużo eksperymentów. Intensywnie szukał też kontaktów z osobistościami ze świata nauki.

7. Sytuacja związana ze szkołą doprowadziła do tego, że Thomas Edison przez całe życie zdecydowanie wyżej stawiał doświadczenie praktyczne niż akademicką teorię. Do tej drugiej odnosił się ze znaczną rezerwą i często z pogardą.

laboratorium
laboratorium

8. W wieku 14 lat rozpoczął dorabiać roznosząc gazety. Wtedy pojawiła mu się w głowie myśl, żeby samodzielnie założyć własne czasopismo.

9. W ten sposób powstał „Grand Trunk Herald” – tygodnik prowadzony przez 14 latka.

10. Nie wytrzymał w roli małego przedsiębiorcy zbyt długo i w wieku 15 lat podjął już kolejną pracę, tym razem jako telegrafista.

11. W tej pracy także nie próżnował – bardzo szybko udało mu się skonstruować różne dodatki do telegrafu, które mocno ulepszały jego pracę.

12. Jednym z takich wynalazków było skonstruowanie na bazie telegrafu urządzenia automatycznie drukującego aktualne kursy akcji, które okazało się pełnym sukcesem.

13. Zauważył w tym okazję i szybko sprzedał patent na ulepszanie telegrafów giełdom i gazetom w Bostonie i Nowym Jorku, a zarobione pieniądze, w tamtych czasach była to astronomiczna kwota – 40 tysięcy dolarów, przeznaczył na wyjazd do Nowego Jorku gdzie otworzył swoją pierwszą fabrykę, w której eksperymentował już z prądem elektrycznym.

żarówka

14. Fabryka, którą założył Thomas Edison nazywała się „fabryką wynalazków”. Miała na celu tworzenie jednego przełomowego wynalazku co pół roku i jednego mniej istotnego co 10 dni.

15. Renoma, którą zdobył w tej fabryce Edison sprawiła, że bardzo wielu przedsiębiorców przychodziło do niego z problemami z prośbą o ich rozwiązanie. Doprowadziło to do tego, że na przestrzeni 2 lat zatrudniał już 60 pracowników.

16. Początki eksperymentów Edisona z wynalazkami sięgają czasu, kiedy próbował rozbierać każde urządzenie w domu na czynniki pierwsze i sprawdzać co jak działa i co jest kluczowe, a także próbował dokonywać różnych przeróbek w tym co znalazł pod ręką.

17. Kolejnym przedsięwzięciem, którego podjął się Thomas Edison było założenie laboratorium w New Jersey w roku 1876.

18. Przedsięwzięcie to okazało się na tyle udane, że już po dwóch latach zatrudniał w nim ponad aż 180 osób.

19. W miejscu tego laboratorium dzisiaj znajduje się muzeum – jest dostępne dla każdego, kto chce poznać historię tego niezwykłego wynalazcy i geniusza tamtych czasów.

20. Thomas Edison był pracoholikiem, bardzo często pracował po 20 godzin na dobę i nigdy nie narzekał na to, że ma dużo pracy.

21. Mówiło się, że gdy Edison kończył jakiś projekt, często pracował bez wytchnienia ograniczając ilość snu do absolutnego minimum. Były doby, w których nie spał nawet jednej godziny. W takich momentach liczyło się dla niego jedynie jak najszybsze zakończenie pracy nad danym projektem.

22. W 1880 roku Thomas Edison założył czasopismo Science. Dzisiaj jest to jedno z najpopularniejszych czasopism naukowych na świecie. Opublikowanie artykułu w tym czasopiśmie jest dla większości naukowców jednym z największych wydarzeń w życiu.

23. Uważa się, że czasopismo Science odniosło taki sukces i ma taką renomę, że dla naukowców współautorstwo niewielkiego artykułu w tym czasopiśmie jest bardziej doceniane w świecie nauki, niż samodzielna publikacja artykułu w wielu innych czasopismach.

dynamo

24. Edison jest uważany za wynalazcę żarówki, jednak nie jest to do końca prawda. Żarówka została wynaleziona w roku 1880 przez Josepha Wilsona Swanna. W tym wszystkim udział Edisona polegał na jej udoskonaleniu, a to było dużym wyzwaniem.

25. Problemem z którym Edison musiał się zmierzyć przy pracy nad żarówką była jej bardzo niska żywotność – świeciła ona jedynie przez 13 godzin. Po ciężkiej pracy udało mu się wydłużyć ten czas aż czterokrotnie.

26. Thomas Edison opatentował wtedy żarówkę, zaś z jej twórcą, czyli Josephem Wilsonem Swannem założyli spółkę produkującą żarówki.

27. Żarówki trafiły do powszechnego dostępu dla klientów w roku 1882 i szacuje się, że Edison ze Swannem wyprodukowali w sumie ponad 100 tysięcy żarówek.

28. Już w 1887 roku pojedyncza fabryka nie dawała rady sprostać liczbie zamówień i Edison musiał otworzyć dodatkowe laboratorium w West Orange w stanie New Jersey.

29. Edison nie poprzestał na żarówce. Jest autorem ponad 1000 patentów, z których bardzo wiele jest uznawanych poza Ameryką.

30. Wynalazkami Thomasa Edisona są na przykład: aparat telegraficzny, dyktafon czy odtwarzacz płyt gramofonowych, a trochę później kinetoskop, czyli urządzenie z początków kinematografii do wyświetlania ruchomych obrazów.

31. Thomas Edison był dwukrotnie żonaty, pierwszy raz z 16 letnią Mary Stilwell, którą spotkał w jednym ze swoich sklepów, a następnie w wieku 39 lat ożenił się z Miną Miller.

32. Thomas Edison miał 6 dzieci, po 3 z każdego małżeństwa. Jego dzieci poszły w ślady ojca i także zostały wynalazcami i mają na swoich kontach wiele patentów.

33. Jednym z pracowników Thomasa Edisona był Nikola Tesla – zatrudniony przez niego Nikola pracował w jego fabryce i zajmował się pracą przy prądzie elektrycznym.

Dom Thomasa Edisona

34. Znana jest historia w której Thomas Edison obiecał Nikoli Tesli 50 tysięcy dolarów za pomoc w udoskonaleniu prądnicy. Kiedy ten to zrobił Edison wyśmiał go mówiąc, że tylko żartował i nie zapłacił swojemu pracownikowi obiecanej kwoty.

35. Thomas Edison był wielkim orędownikiem prądu stałego, w przeciwieństwie do Nikoli Tesli, który w pewnym momencie stał się jego największym konkurentem.

36. Thomas Edison jest często przywoływany jako czarny charakter w życiu Nikoli Tesli. Przypominane są często sytuacje w których Edison podkopywał autorytet Tesli, rozgłaszał bardzo kontrowersyjne treści na temat prądu zmiennego, organizował widowiska podczas których przy użyciu prądu zmiennego zabijał zwierzęta, a także wybrał ten typ prądu do wykorzystania podczas konstrukcji krzesła elektrycznego.

37. Thomas Edison udoskonalił telefon Bella przy wykorzystaniu cewki indukcyjnej i mikrofonu węglowego.

38. W muzeum Henrego Forda znajduje się ostatni oddech Thomasa Edisona. Przechowywany jest on w szczelnie zamkniętej probówce.

39. Thomas Edison zmarł w 1931 roku po długiej chorobie.

40. W dniu śmierci Wynalazcy w Stanach Zjednoczonych wyłączono elektryczność, aby upamiętnić to wydarzenie.

4.7/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *