15 ciekawostek i mało znanych informacji o wiewiórkach
Wiewiórki mogą znaleźć jedzenie zakopane pod 30 cm śniegu. Żywność jest ważna dla wiewiórek podczas mroźnych zimowych miesięcy. Dlatego też ma sens, że niektóre gatunki są w stanie poczuć zapach pokarmu zakopanego pod grubą warstwą śniegu. Oto wybrane ciekawostki o wiewiórkach.
1. Wiewiórki mogą udawać, że zakopują orzecha, aby zmylić potencjalnych złodziei.
2. Wiewiórki mają cztery przednie zęby, które nigdy nie przestają rosnąć przez całe życie. Dzięki temu ich zęby nie zużywają się od ciągłego gryzienia orzechów i innych przedmiotów.
3. Tylne kończyny wiewiórek są podwójnie łączone, co daje im możliwość bardzo szybkiego biegania w górę i w dół drzew.
4. Wiewiórki mają woreczki w policzkach, które pomagają im przenosić pokarm.
5. Istnieje ponad 100 gatunków wiewiórek drzewnych, a obecnie zamieszkują one wszystkie kontynenty świata, z wyjątkiem Antarktydy. Są to jedne z najbardziej przystosowanych zwierząt na świecie, co pozwoliło im przetrwać.
6. Wiewiórki są jednym z najważniejszych zwierząt, które pomagają w rozprzestrzenianiu się dębów. Przechowują one żołędzie w ziemi, ale tylko około 70 procent z nich odzyskują, pozwalając zapomnianym żołędziom wyrosnąć na zdrowe drzewa.
7. Wiewiórki drzewne jedzą głównie orzechy, nasiona i owoce, ale są wszystkożerne. Wiadomo na przykład, że wiewiórki szare jedzą owady, ślimaki, ptasie jaja gdy brakuje im innego pożywienia.
8. Skacząc lub spadając, używają ogona zarówno do zachowania równowagi, jak i jako spadochronu.
9. Wiewiórki mają tendencję do biegania nierównymi ścieżkami. Ma to na celu oszukanie potencjalnych drapieżników co do wybranego przez nich kierunku, tak aby mogły uciec.
10. Wiewiórki można podzielić na trzy rodzaje: wiewiórki ziemne, wiewiórki drzewne i wiewiórki latające. Wiewiórki latające mogą ślizgać się w powietrzu dzięki klapom na skórze, które łączą ich kończyny, zapewniając im powierzchnię przypominającą skrzydła.
11. Oczy wiewiórek są ustawione w taki sposób, że mogą widzieć co się dzieje za nimi.
12. Wiele gatunków wiewiórek gromadzi pokarm, taki jak orzechy, jagody, jaja i ziarna na zimę.
13. Większość zwierząt nie potrafi wspinać się pionowo w dół, ale tylne kostki wiewiórki mogą obracać się o 180°, obracając łapy dookoła i chwytać się pnia drzewa podczas schodzenia.
14. Starając się oszukać inne zwierzęta i chronić swoje prawdziwe skrytki z jedzeniem, wiewiórki będą udawać, że okresowo zakopują jedzenie, kopiąc puste doły i zakrywając je liśćmi.
15. Wiewiórki mogą poruszać się z prędkością do 30 kilometrów na godzinę i mają łapy, które amortyzują skoki z wysokości do 6 metrów. Mogą również używać swoich puszystych ogonów jak spadochronów.