Czy warto wynajmować mieszkanie czy kupić na własność?

sypialnia

Od kilku lat w Polsce aż roi się od samozwańczych ekspertów w dziedzinie nieruchomości tudzież ludzi, którzy zaciągnęli wielkie kredyty, by wykupić mieszkania na własność, a potem je wynajmować.

Większość osób uważa, że wynajem mieszkania opłaca się tylko właścicielowi tej nieruchomości, bo nawet jeśli wziął kredyt na jego zakup i remont, to po kilkunastu latach wszystko się zwróci.

Ci sami ludzie uważają, że wynajmowania mieszkania od kogoś to wyrzucanie ogromnych pieniędzy w błoto, podczas, gdy kredyt za mieszkanie, które w końcu mogłoby do nas należeć, kosztowałby miesięcznie tyle samo, co pieniądze, które oddajemy właścicielowi wynajmowanego mieszkania.

Wszystko to zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy, jakie są nasze możliwości finansowe oraz jakie są nasze plany na przyszłość.

Jeśli stać nas na to, żeby kupić mieszkanie na własność i mamy pewność, że to właśnie w nim chcemy spędzić resztę życia, to znajdujemy się w zdecydowanej mniejszości szczęściarzy, którzy nie mają żadnych dylematów.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy nie mamy pojęcia, w jakim mieście lub nawet kraju, będziemy pracować i żyć w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Jeśli często zmieniamy adres zamieszkania, wynajem na odpowiadających nam warunkach, zdaje się być o wiele mniej wiążącą i wygodną opcją.

Natomiast jeżeli nie mamy zamiaru podejmować decyzji o tym, gdzie spędzimy starość, ale stać nas na to, by wykupić mieszkanie, w którym mieszkamy już teraz, możemy to potraktować jako inwestycję na przyszłość. Być może kiedyś się wyprowadzimy, ale mieszkanie będzie można wynająć i czerpać z tego korzyści lub podarować dzieciom i zabezpieczyć je na przyszłość.

Wbrew pozorom i skłonnościom do łatwych wniosków, decyzja o tym, czy lepiej jest wynająć czy kupić mieszkanie, jest ściśle związana z naszymi upodobaniami i sytuacją życiową.

Zakup nieruchomości raczej nie przynosi ludziom strat, ale nie każdy może sobie pozwolić na taki krok. W gruncie rzeczy najważniejszym czynnikiem, który pozwala nam rozważać obie te opcje są pieniądze.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *